do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Kuchenny ciąg roboczy. Aranżacja funkcjonalnego pomieszczenia.

Kuchenny ciąg roboczy. Aranżacja funkcjonalnego pomieszczenia.

Aranżowanie przestrzeni kuchennej nie jest łatwym zadaniem. Zanim zaczniemy korzystać z mebli kuchennych i urządzeń AGD, ciężko ocenić, gdzie dany element wystroju powinien się znajdować. Dopiero podczas wykonywania codziennych, kuchennych obowiązków przekonujemy się, gdzie powinna stać lodówka, gdzie zlew i ile blatu roboczego potrzebujemy, aby było nam wygodnie.

Najwięcej uwagi podczas projektowania poświęcamy stronie wizualnej naszej kuchni, kwestia ustawienia mebli i sprzętów wielokrotnie stawiana jest na drugim planie. Od tego jednak zależy, czy kuchnia będzie wygodna i bezpieczna. Nie każde wnętrze pozwala na odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia. Jeśli kuchnia jest za mała, może okazać się, że musimy wstawić niezbędne AGD kosztem blatów roboczych. W dużej kuchni nie musimy wybierać pomiędzy ilością szafek a wielkością blatów. Pamiętać musimy jedynie, aby lodówka, kuchenka, zlew i zmywarka stały w takiej odległości od siebie, aby jak najwygodniej się z nich korzystało.

Lodówka, kuchenka gazowa, zlewozmywak — gdzie ustawić AGD?

Wracając z zakupów, pierwsze, czego potrzebujemy w kuchni, to kawałek blatu. Ustawienie reklamówek na wysokości ułatwia wypakowywanie zakupionych artykułów bez konieczności ciągłego schylania się. Ponieważ część zakupów musi jak najszybciej znaleźć się w lodówce, blat powinien być usytuowany jak najbliżej niej. Warzywa i owoce natomiast wkładamy do zlewozmywaka w celu ich opłukania. To kolejny element zakupowej rutyny, dlatego bliskość zlewu będzie jak najbardziej wskazana, aby nie maszerować z mokrymi warzywami przez całą kuchnię. Jeśli nasz zlew nie ma ociekacza, niezbędny będzie fragment blatu, na którym ustawimy miskę. Ponieważ podczas przygotowywania posiłków wielokrotnie korzystamy równocześnie ze zlewozmywaka i płyty grzewczej, oba te sprzęty powinny znajdować się w bliskiej odległości od siebie. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń AGD i mebli oraz zaplanowanie przestrzeni roboczej czyni z kuchni niezwykle ergonomiczne pomieszczenie, w którym przebywanie to sama przyjemność.

Zasada kuchennego trójkąta roboczego

To sposób na idealne ustawienie sprzętów i mebli w kuchni. W internecie znaleźć można wiele projektów kuchni zaaranżowanej w myśl kuchennego trójkąta roboczego. Projektanci wnętrz określają dokładnie, co do centymetra, gdzie powinna stać lodówka, gdzie zlew, a gdzie kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna. Nie wszystkie wnętrza jednak dają możliwość rozmieszczenia sprzętu AGD na planie trójkąta. Jeśli pomieszczenie kuchenne, z jakiego korzystamy, jest duże, mamy możliwość wkomponowania w kuchnię tak zwanej wyspy, która ułatwia nam zachowanie zasady trójkąta. Jeśli natomiast kuchnia jest mała i mamy możliwość ustawienia sprzętu tylko w jednej linii, pamiętajmy o oddzieleniu każdego elementu trójkąta blatem roboczym.

Dodatkowe akcesoria ułatwiające kuchenne prace

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Fantastyczne rozwiązanie pozwalające na napełnienie garnka wodą bez konieczności jego dźwigania. Jeśli płyta grzewcza znajduje się w bliskiej odległości od zlewozmywaka. Możemy nalać wodę do garnka stojącego na palniku. Wystarczy, że wyciągniemy wylewkę z baterii kuchennej i odkręcimy kran.

Perlator

Mały element instalowany na końcu baterii kuchennej. Perlator zbudowany jest z niewielkiego sitka, dzięki któremu woda wypływa z kranu pod ciśnieniem, a niewielkie otwory sitka napowietrzają strumień wody i zwiększają jego objętość. Takie działanie przyczynia się również do znacznego obniżenia rachunków za wodę. Perlator bowiem zwiększa objętość strumienia jedynie wizualnie, w rzeczywistości dzięki napowietrzaniu wody wypływa z kranu dużo mniejsza jej ilość. Poleca się wybór perlatora z możliwością zmiany strumienia wody ze zwykłego na igiełkowy.

Przydatne akcesoria zlewozmywakowe

Producenci zlewozmywaków wielofunkcyjnych łączą ze sobą estetykę wykonania i funkcjonalność użytkowania. Jeśli jednak nie posiadamy zlewu z akcesoriami, możemy samodzielnie wyposażyć go w dodatkowe gadżety. Nierdzewne maty nakładane na komorę zlewozmywaka to dodatkowa przestrzeń pozwalająca na osuszenie naczyń. Durszlak, który możemy zawiesić w komorze zlewozmywaka, pozwala na bezpieczne odcedzanie np. gotowanych warzyw czy makaronu. Koszyczek ze stali nierdzewnej pomieści gąbkę i szczotkę do szorowania, jeśli nie mamy na nie miejsca przy zlewozmywaku.

Jak widać, zaprojektowanie kuchni w taki sposób, aby zachwycała wyglądem i była przy tym jak najbardziej funkcjonalna, to nie lada wyzwanie. Nie ma dwóch identycznych kuchni. Każda, choć wizualnie podobna, różni się dodatkami, ustawieniem mebli i doborem akcesoriów. Najważniejsze jest, aby kuchnia była wygodna i bezpieczna dla całej rodziny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium