Infolinia handlowa

791 806 804

Infolinia techniczna

733 517 620

Kuchenny ciąg roboczy. Aranżacja funkcjonalnego pomieszczenia.

Kuchenny ciąg roboczy. Aranżacja funkcjonalnego pomieszczenia.

Aranżowanie przestrzeni kuchennej nie jest łatwym zadaniem. Zanim zaczniemy korzystać z mebli kuchennych i urządzeń AGD, ciężko ocenić, gdzie dany element wystroju powinien się znajdować. Dopiero podczas wykonywania codziennych, kuchennych obowiązków przekonujemy się, gdzie powinna stać lodówka, gdzie zlew i ile blatu roboczego potrzebujemy, aby było nam wygodnie.

Najwięcej uwagi podczas projektowania poświęcamy stronie wizualnej naszej kuchni, kwestia ustawienia mebli i sprzętów wielokrotnie stawiana jest na drugim planie. Od tego jednak zależy, czy kuchnia będzie wygodna i bezpieczna. Nie każde wnętrze pozwala na odpowiednie ustawienie elementów wyposażenia. Jeśli kuchnia jest za mała, może okazać się, że musimy wstawić niezbędne AGD kosztem blatów roboczych. W dużej kuchni nie musimy wybierać pomiędzy ilością szafek a wielkością blatów. Pamiętać musimy jedynie, aby lodówka, kuchenka, zlew i zmywarka stały w takiej odległości od siebie, aby jak najwygodniej się z nich korzystało.

Lodówka, kuchenka gazowa, zlewozmywak — gdzie ustawić AGD?

Wracając z zakupów, pierwsze, czego potrzebujemy w kuchni, to kawałek blatu. Ustawienie reklamówek na wysokości ułatwia wypakowywanie zakupionych artykułów bez konieczności ciągłego schylania się. Ponieważ część zakupów musi jak najszybciej znaleźć się w lodówce, blat powinien być usytuowany jak najbliżej niej. Warzywa i owoce natomiast wkładamy do zlewozmywaka w celu ich opłukania. To kolejny element zakupowej rutyny, dlatego bliskość zlewu będzie jak najbardziej wskazana, aby nie maszerować z mokrymi warzywami przez całą kuchnię. Jeśli nasz zlew nie ma ociekacza, niezbędny będzie fragment blatu, na którym ustawimy miskę. Ponieważ podczas przygotowywania posiłków wielokrotnie korzystamy równocześnie ze zlewozmywaka i płyty grzewczej, oba te sprzęty powinny znajdować się w bliskiej odległości od siebie. Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń AGD i mebli oraz zaplanowanie przestrzeni roboczej czyni z kuchni niezwykle ergonomiczne pomieszczenie, w którym przebywanie to sama przyjemność.

Zasada kuchennego trójkąta roboczego

To sposób na idealne ustawienie sprzętów i mebli w kuchni. W internecie znaleźć można wiele projektów kuchni zaaranżowanej w myśl kuchennego trójkąta roboczego. Projektanci wnętrz określają dokładnie, co do centymetra, gdzie powinna stać lodówka, gdzie zlew, a gdzie kuchenka gazowa lub płyta indukcyjna. Nie wszystkie wnętrza jednak dają możliwość rozmieszczenia sprzętu AGD na planie trójkąta. Jeśli pomieszczenie kuchenne, z jakiego korzystamy, jest duże, mamy możliwość wkomponowania w kuchnię tak zwanej wyspy, która ułatwia nam zachowanie zasady trójkąta. Jeśli natomiast kuchnia jest mała i mamy możliwość ustawienia sprzętu tylko w jednej linii, pamiętajmy o oddzieleniu każdego elementu trójkąta blatem roboczym.

Dodatkowe akcesoria ułatwiające kuchenne prace

Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką

Fantastyczne rozwiązanie pozwalające na napełnienie garnka wodą bez konieczności jego dźwigania. Jeśli płyta grzewcza znajduje się w bliskiej odległości od zlewozmywaka. Możemy nalać wodę do garnka stojącego na palniku. Wystarczy, że wyciągniemy wylewkę z baterii kuchennej i odkręcimy kran.

Perlator

Mały element instalowany na końcu baterii kuchennej. Perlator zbudowany jest z niewielkiego sitka, dzięki któremu woda wypływa z kranu pod ciśnieniem, a niewielkie otwory sitka napowietrzają strumień wody i zwiększają jego objętość. Takie działanie przyczynia się również do znacznego obniżenia rachunków za wodę. Perlator bowiem zwiększa objętość strumienia jedynie wizualnie, w rzeczywistości dzięki napowietrzaniu wody wypływa z kranu dużo mniejsza jej ilość. Poleca się wybór perlatora z możliwością zmiany strumienia wody ze zwykłego na igiełkowy.

Przydatne akcesoria zlewozmywakowe

Producenci zlewozmywaków wielofunkcyjnych łączą ze sobą estetykę wykonania i funkcjonalność użytkowania. Jeśli jednak nie posiadamy zlewu z akcesoriami, możemy samodzielnie wyposażyć go w dodatkowe gadżety. Nierdzewne maty nakładane na komorę zlewozmywaka to dodatkowa przestrzeń pozwalająca na osuszenie naczyń. Durszlak, który możemy zawiesić w komorze zlewozmywaka, pozwala na bezpieczne odcedzanie np. gotowanych warzyw czy makaronu. Koszyczek ze stali nierdzewnej pomieści gąbkę i szczotkę do szorowania, jeśli nie mamy na nie miejsca przy zlewozmywaku.

Jak widać, zaprojektowanie kuchni w taki sposób, aby zachwycała wyglądem i była przy tym jak najbardziej funkcjonalna, to nie lada wyzwanie. Nie ma dwóch identycznych kuchni. Każda, choć wizualnie podobna, różni się dodatkami, ustawieniem mebli i doborem akcesoriów. Najważniejsze jest, aby kuchnia była wygodna i bezpieczna dla całej rodziny.

Najczęściej kupowane
FLEXI Bateria kuchenna ścienna CZARNA / CHROM
FLEXI Bateria kuchenna ścienna CZARNA / CHROM
259,00 zł 219,00 zł
szt.
Zlewozmywak stalowy 510S6/160 Satyna
Zlewozmywak stalowy 510S6/160 Satyna
279,00 zł 169,00 zł
szt.
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CHROM
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CHROM
439,00 zł 339,00 zł
szt.
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
490,00 zł 279,00 zł
szt.
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
1 110,00 zł 699,00 zł
szt.
AFINO Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką CZARNA
AFINO Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką CZARNA
399,00 zł 229,00 zł
szt.
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CZARNA
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CZARNA
439,00 zł 339,00 zł
szt.

Najpopularniejsze kategorie

Flagowym produktem naszej oferty są zlewozmywaki. Proponujemy wyroby wyróżniające się wysoką jakości, starannością wykonania oraz estetyczną formą. Dostarczamy produkty utrzymane w nowoczesnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium