Dobierając baterię do umywalki, warto na początku rozważyć, czy lepiej sprawdzi się model nablatowy, czy też ścienny. Każdy z nich wiąże się z innymi zaletami i udogodnieniami. Różnice dotyczą także estetyki. W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym cechom i funkcjom obu modeli, aby pomóc ci dopasować idealną baterię do Twojej łazienki.
Nowoczesny design i urozmaicone rozwiązania techniczne sprawiają, że to właśnie baterie nablatowe i ścienne zaczynają cieszyć się coraz większym zainteresowaniem. Zobacz, który z tych modeli okaże się lepszym wyborem dla Twojej łazienki.
Baterie umywalkowe nablatowe
Ten rodzaj baterii stosuje się przy umywalkach nablatowych, montowanych na szafkach lub blatach. Z racji tego, że posiadają one wysoki i zazwyczaj cienki rant, najlepiej sprawdzają się przy nich baterie nablatowe, charakteryzujące się wysoką konstrukcją i możliwością montażu na blacie, niezależnie od umywalki. Na rynku znajdują się również modele umywalek nablatowych z opcją montażu baterii na umywalce, jednak są one nieco rzadziej spotykane.
Baterie nablatowe charakteryzuje wyjątkowa estetyka. Sprawdzą się one szczególnie w nowoczesnych łazienkach, zarówno minimalistycznych, jak i designerskich, gdzie królują wyszukane rozwiązania.
Montaż baterii nablatowej
Jeżeli decydujesz się na baterię umywalkową nablatową i planujesz umieścić ją obok umywalki, tj. za nią lub z boku, wówczas konieczne będzie wykonanie odpowiedniego otworu w blacie. Tutaj należy wziąć pod uwagę długość wylewki — przygotowany w blacie otwór powinien być usytuowany w takiej odległości od umywalki, aby po uruchomieniu baterii woda wpadała prosto do odpływu.
W przypadku baterii nablatowej, którą można zainstalować również i na umywalce, mocowanie wykonuje się do gotowego otworu w umywalce. To rozwiązanie sprawdzi się przy umywalkach szafkowych, wolnowiszących lub nablatowych z szerszym rantem i otworem na baterię.
Baterie ścienne natynkowe
Ten popularny rodzaj baterii cały czas chętnie stosuje się w nowoczesnych łazienkach. W tego typu modelach producenci oferują obecnie zarówno funkcjonalność, jak i interesujący design. Warto jednak mieć na uwadze, że przy bateriach natynkowych część instalacji będzie widoczna na ścianie i nie jest to jedynie kwestia estetyki — mocno wystająca bateria w przypadku niedużej umywalki może okazać się niewygodna w użyciu. Pochylając się nad umywalką, aby umyć twarz, możemy zawadzać o kran, czy też zwyczajnie nie mieć wystarczającej przestrzeni, aby swobodnie wykonać codzienną pielęgnację.
Montaż baterii natynkowej
Do zainstalowania baterii ściennej naturalnie konieczne jest wykonanie otworów w ścianie. Zwracamy tutaj szczególną uwagę na wysokość otworów — zależnie od modelu baterii powinniśmy dopasować ją do umywalki. Bateria natynkowa ma tę istotną zaletę, że jej wymiana jest na tyle prosta, że poradzimy sobie z nią samodzielnie. Do jednorazowo wykonanych otworów bez problemu zamontujemy nową baterię, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Baterie ścienne podtynkowe
Ten model baterii, w porównaniu do wersji natynkowych, odznacza się subtelną estetyką i wyszukanym designem. W baterii podtynkowej na widoku są jedynie kurki, uchwyt oraz wylewkę, reszta instalacji pozostaje dyskretnie ukryta pod tynkiem. Jeżeli projekt łazienki pozwala na zainstalowanie takiej baterii, warto zdecydować się na ten model. Bateria podtynkowa nie tylko efektownie się prezentuje, ale jest też wygodna w użyciu, zajmując mniej przestrzeni niż model natynkowy.
Baterie ścienne podtynkowe sprawdzą się zwłaszcza w minimalistycznych łazienkach, nowoczesnych łazienkach w stylu industrialnym, a także w eleganckich łazienkach w stylu retro. Doskonałym wyborem w przypadku tych ostatnich może być podtynkowa bateria złota, której kolor będzie stanowił efektowny akcent w łazienkowym wnętrzu.
Montaż baterii podtynkowej
Instalacja baterii podtynkowej jest zdecydowanie bardziej pracochłonna. Jej montaż wymaga wykucia w ścianie odpowiednio dużych otworów na baterię, a także kanałów na rury doprowadzające wodę. Co więcej, ewentualna wymiana baterii również będzie wiązała się z poważną ingerencją w glazurę ścienną.