do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Bateria termostatyczna – co to i jak działa?

Baterie termostatyczne sprawdzają się w domach, w których często pojawia się problem ze znaczną zmianą ciśnienia wody lub temperatury. Niestabilne ciśnienie może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli w tym samym czasie działa pralka lub inne urządzenie pobierające wodę. Wówczas możesz zapomnieć o przyjemnej kąpieli, ponieważ strumień wody będzie zwyczajnie niedostateczny. Kłopotliwe będą także nagłe zmiany temperatury, które mogą prowadzić nawet do niebezpiecznych sytuacji, takich poparzenia skórne. Szczególnie jeśli masz w domu dzieci, taka ewentualność może przysporzyć Ci niemałych trudności. Wówczas na ratunek przychodzi właśnie bateria termostatyczna, która reguluje ciśnienie oraz temperaturę wody w Twojej łazience. Jak działa i co warto o niej wiedzieć?

Bateria termostatyczna – sposób działania

Na czym polega fenomen baterii termostatycznej? Ten konkretny model, dzięki odpowiednim mechanizmom wbudowanym w jej wnętrze sprawia, że woda gorąca i zimna mieszają się ze sobą, co pozwala na uzyskanie przyjemnego strumienia od razu po odkręceniu kurka. Po ustawieniu odpowiednich parametrów mechanizm termostatyczny w ciągu mniej niż 10 sekund nadaje właściwą temperaturę wodzie, która uwalnia się z kranu. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko poparzenia podczas kąpieli czy nawet mycia rąk. Oczywiście strumień zimnej wody lecący prosto z deszczownicy również nie należy do przyjemnych, dlatego dzięki baterii termostatycznej pozbędziemy się także tego problemu.

Warto także wspomnieć o aspekcie ekologicznym – aby od razu cieszyć się pożądaną temperaturą, wystarczy zastosować baterię termostatyczną. Pamiętaj, że mniej wody to także niższe rachunki. Taki produkt znajdziesz w asortymencie sklepu online taniezlewozmywaki.pl. Ciekawe wzory, praktyczne porady oraz najwyższej jakości sprzęt to to, co nas wyróżnia!

Najważniejsze informacje o baterii termostatycznej

Zanim wybierzesz konkretny model baterii, warto dowiedzieć się więcej o mechanizmie działania. Aby bateria termostatyczna odpowiednio mieszała wodę zimną z ciepłą, potrzebny jest element termostatyczny. Ten mechanizm odpowiada właśnie za mieszanie się wody oraz utrzymywanie stałego ciśnienia, nawet jeśli naturalnie nie jest w stanie się ono utrzymać. Temperaturę reguluje się ręcznie i można ustawić ją na takim poziomie, który zapewni nam odpowiedni komfort cieplny. Bateria ma wbudowany system, który zapamiętuje wybrane przez nas parametry i stosuje je, dopóki sami ich nie zmienimy. Jaką temperaturę można ustawić? Waha się ona między 15 a 60 stopni Celsjusza, zatem z pewnością znajdziesz idealny poziom dla siebie. Większość modeli, które znajdziesz w sprzedaży ma zabezpieczenie, które uniemożliwia samoczynne podniesienie się temperatury. Jest to model szczególnie polecany dla rodzin z dziećmi.

Baterię termostatyczną instaluje się z reguły na umywalce, wannie oraz pod prysznicem. To właśnie tam bardzo ważne jest utrzymanie stałej temperatury oraz ciśnienia wody. Świetnym rozwiązaniem jest także model, który ma dodatkowo izolację termiczną, co sprawia, że obudowa nie nagrzewa się podczas uwalniania wody. Izolacja akustyczna sprawia, że szumy powstające przy przepływie wody są wygłuszane. Takie udogodnienia sprawdzą się zwłaszcza wtedy, kiedy z armatury łazienkowej samodzielnie korzystają dzieci lub łazienka znajduje się w bliskim sąsiedztwie sypialni.

Jakie można wyróżnić rodzaje baterii termostatycznych?

Baterie termostatyczne można podzielić na kilka rodzajów ze względu na to, gdzie będą umiejscowione. Warto wspomnieć, że termostat jest zawsze wbudowany w baterię, co sprawia, że nie jest on w ogóle widoczny. Obecnie możesz przebierać w różnych rozwiązaniach zarówno do łazienki, jak i do kuchni. Dostępne są wersje podtynkowe, ścienne, a także stojące.

Bateria termostatyczna na wannę

Ten model baterii świetnie sprawdzi się do wanny. Zminimalizuje ryzyko poparzenia oraz pojawienia się lodowatej wody podczas relaksującej kąpieli. Jest to doskonałe rozwiązanie także podczas napełniania wanny wodą – ciśnienie nie zmienia się, zatem bez problemu po krótkim czasie będzie można cieszyć się z przyjemnej, ciepłej kąpieli.

Bateria termostatyczna kuchenna

Bateria termostatyczna pod prysznicem

Jest to najlepsze miejsce na zainstalowanie właśnie tego typu baterii. Wówczas woda nie zaskoczy nas nagłą zmianą temperatury, a strumień, który będzie płynął z deszczownicy czy ze słuchawki będzie stały i pozwoli dokładnie się wykąpać. Ponadto nie trzeba obawiać się poparzenia.

Korzystanie z baterii termostatycznej zwłaszcza w mieszkaniach, w których jest problem z ciśnieniem wody oraz utrzymaniem stałej temperatury, polecany jest również ze względu na oszczędność wody, która sięga nawet do 40%. Potrzebujemy również mniej czasu na prysznic, ponieważ nie wymaga to od nas ciągłego ustawiania najprzyjemniejszego strumienia wody. W niektórych modelach zainstalowany został także specjalny przycisk eco, który pozwala zmniejszać i zwiększać strumień wody. Wówczas podczas mycia rąk czy opłukiwania wanny można jeszcze bardziej zmniejszyć zużycie wody. Wszystkie te zalety przemawiają za słusznością instalowania właśnie baterii termostatycznej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium