Współczesny rynek oferuje szeroki wybór zlewozmywaków zróżnicowanych pod względem materiałów wykonania, form, wymiarów, kolorów oraz sposobu montażu. W tym artykule przyglądamy się zlewozmywakom podwieszanym — dowiesz się, czym się charakteryzują, w jaki sposób się je montuje oraz jakie mają zalety i wady.
Dostępność różnorodnych modeli zlewozmywaków na dzisiejszym rynku daje wiele możliwości. Aby dobrze je wykorzystać i móc wybrać produkt, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom, musimy wiedzieć, czym każdy z nich się charakteryzuje.
Zlewozmywaki ze względu na sposób montażu można podzielić na:
- modele nablatowe,
- modele nasadowe,
- modele podwieszane.
Zlewozmywaki nablatowe umieszcza się od góry, w wyciętym w blacie otworze. Modele nasadowe nakładane są od góry i opierają się na szafce kuchennej. Zlew podwieszany z kolei montuje się od dołu szafki. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze cechy zlewozmywaków podwieszanych.
Zlewozmywaki podwieszane — charakterystyka
Zlewozmywak podwieszany, inaczej zwany podblatowym, odznacza się szczególną estetyką i funkcjonalnością. Dlaczego? Ponieważ ze względu na sposób montażu tworzy z blatem jedną, gładką linię — jego obramowanie nie wystaje ponad blat, dzięki czemu też łatwiej utrzymać strefę zmywania w czystości. Zlewozmywak podwieszany umieszcza się w precyzyjnie wyciętym otworze w blacie i montuje się go od spodu. Do tej czynności lepiej zaangażować fachowców — otwór musi być bardzo dokładnie wycięty, a właściwa instalacja zlewozmywaka będzie gwarantować jego szczelność.
Na rynku znajdziemy zarówno zlewozmywaki podwieszane stalowe, jak i granitowe. Te drugie są obecnie coraz chętniej wybieranym modelem ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości oraz wyjątkowe walory estetyczne. Zlewozmywaki podblatowe wykonane z granitu dostaniemy w najróżniejszych kolorach i wymiarach, co pozwoli z łatwością dopasować zlew do każdej kuchni.
Granitowe zlewy wykonuje się z mieszanki kruszywa granitowego i spoiwa (np. żywic), połączonych we właściwych proporcjach. Im wyższa jakość materiału, tym lepsza odporność na wysokie temperatury, zarysowania, czy odbarwienia. Produkty najwyższej klasy posiadają w swoim składzie nawet 80% kruszywa granitowego — tak jak ten zlewozmywak granitowy podwieszany łączący estetyczny design z wysoką jakością.
Dostępne wymiary zlewozmywaków podwieszanych
Producenci oferują podblatowe modele zlewozmywaków w różnych rozmiarach. Najmniejsze dostępne na rynku zlewy podwieszane znajdziemy w wymiarach 37x37 cm i mogą być one montowane zarówno w zabudowie podblatowej, jak i nakładanej przy szafkach od 35 cm. To szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla małych i nieustawnych kuchni, w których chcemy zaoszczędzić miejsce. Brak ociekacza pozwoli uzyskać więcej przestrzeni roboczej na blacie.
Inne dostępne na rynku rozmiary zlewozmywaków podwieszanych to 45x45 cm, 55x55 cm oraz standardowy zlew 60x60 cm. Każdy z nich znajdziemy w szerokiej palecie kolorów — od różnych odcieni szarości, przez biel, czerń, po beż i brąz. Duży wybór rozmiarów oraz barw daje wiele możliwości aranżacyjnych.
Zlewozmywak podwieszany — czy warto go wybrać?
Podblatowe modele zlewozmywaków mają liczne zalety, wśród których z pewnością warto zwrócić uwagę na:
- estetyczny, minimalistyczny design, który doskonale wpisze się w każdy wystrój kuchni,
- ranty schowane pod blatem — to kolejny walor estetyczny, dzięki któremu zachowujemy na blacie jedną, gładką linię, bez wystających rantów,
- łatwość utrzymania w czystości — dzięki schowanym pod blatem rantom zdecydowanie prościej jest czyścić okolice zlewu. Pozostałą na blacie wodę możemy szybko i łatwo zgarnąć do zlewozmywaka; mycie samego zlewu jest również ułatwione, ponieważ znajduje się on w całości pod blatem,
- zgrabne wymiary — zlew podwieszany nie zajmuje wiele miejsca, tym bardziej dostępne na rynku najmniejsze modele; brak rantów i ociekacza pozwoli zaoszczędzić przestrzeń i zyskać więcej miejsca na blacie, co będzie szczególnie istotne w przypadku małej kuchni,
- łączenie komór — w przypadku podwieszanych modeli zlewów mamy możliwość łączenia komór; jeżeli w swojej kuchni chcielibyśmy zamontować większy zlew, który byłby jednocześnie modelem podblatowym, wówczas możemy zamówić docięcie i montaż dodatkowej komory.