do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Czy zlew kuchenny pod oknem to dobry pomysł?

Projektując nową kuchnię, musisz podjąć kilka kluczowych decyzji, które będą w przyszłości rzutować nie tylko na jej wygląd, lecz także funkcjonalność. Jedną z nich jest miejsce zlewu w kuchni. Od kilku lat panuje moda na umieszczanie zlewu pod oknem. Jakie są zalety i wady takiej decyzji?

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Dlatego właśnie staramy się, by wyglądała ona jak najpiękniej i najprzytulniej. Przeglądając katalogi z aranżacjami wnętrz, snujemy plany o zastosowaniu coraz to bardziej nowatorskich rozwiązaniach w urządzaniu kuchni. Nad niektórymi z nich warto zastanowić się nieco dłużej — np. nad umieszczeniem kuchennego zlewu pod oknem. Czy rzeczywiście jest to dobra decyzja?

Zlew kuchenny pod oknem — zalety

Nietuzinkowy wygląd kuchni

Nie ulega wątpliwości, że zamontowanie zlewu kuchennego pod oknem sprawi, że całe wnętrze będzie prezentowało się niezwykle stylowo i nowocześnie. Takie rozwiązanie szczególnie powinny wziąć pod uwagę osoby, które chcą urządzić kuchnię w stylu angielskim lub nowoczesnym w wariancie Hampton.

Czas zmywania naczyń mija szybciej

Choć podpunkt ten zatytułowany jest z lekkim przymrużeniem oka, to nie ulega wątpliwości, że mając przed sobą piękny widok z okna, czas zmywania naczyń płynie szybciej. Oddając się tej czynności, możesz podziwiać widok na swój piękny ogród, las, góry lub jezioro.

Podczas zmywania możesz mieć oko na swoje dzieci

Jeśli masz dzieci, dobrze wiesz, jak ciężko jest wygospodarować chwilę na domowe obowiązki. To normalne, że chcesz poświęcać swoim pociechom jak najwięcej czasu i dbać o ich bezpieczeństwo. Montując zlew kuchenny pod oknem, możesz jednocześnie nadzorować dzieci bawiące się na zewnątrz. Z kuchennego okna będziesz mieć doskonały widok na ich zabawę.

Lepszy dostęp do naturalnego światła

Zamontowanie zlewu kuchennego pod oknem umożliwi Ci korzystanie z naturalnego światła dziennego. Warto jednak pamiętać o tym, by nad zlewem zamontować kinkiet lub halogen, który dostarczy nam światło wieczorem i w nocy. 

Zlew kuchenny pod oknem — wady

Utrudniony dostęp do okna

Montując zlew kuchenny pod oknem, należy liczyć się z tym, że dostęp do samego okna może być utrudniony. Szczególną trudność może sprawiać umycie go. Takie ustawienie kuchennych sprzętów sprawia, że dostęp do okna jest dość skomplikowany, co może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Okno nad zlewem szybciej się brudzi

Zwykle podczas mycia naczyń (szczególnie dużych garnków i patelni) lub płukania warzyw i owoców, woda pryska nam na wszystkie strony. Okno znajdujące się zaraz za zlewem, narażone jest w ten sposób na dodatkowe zabrudzenia.

Narażenie parapetu na wilgoć

Skoro wiemy już, że umieszczenie zlewu kuchennego pod oknem wiąże się z jego zachlapaniem, należy pamiętać, że taki los czeka również parapet. Przy jego zakupie należy mieć na uwadze, by wybrać go z odpowiedniego tworzywa, które nie rozklei się pod wpływem wilgoci.

Nie każdą baterię można zamontować do zlewu pod oknem

Nie tylko parapet musi być odpowiednio przystosowany do tego wnętrzarskiego rozwiązania. Osoby rozważające w swojej kuchni zamontowanie zlewu pod oknem powinny również wziąć pod uwagę zakup odpowiedniej baterii. Należy wziąć pod uwagę to, by po jej wmontowaniu okno można było swobodnie otwierać. 

Zlewozmywak pod oknem

Zmiana umiejscowienia grzejnika

Tradycyjnie przyjęło się, że grzejnik montowany jest pod oknem. W tym wypadku pod oknem znajdować się będzie zlew, co oznacza, że zostajemy pozbawieni tej możliwości. Jeśli remontujesz kuchnię, w której wcześniej kaloryfer znajdował się pod oknem, musisz liczyć się z dodatkowymi pracami remontowymi.

Jaki zlew wybrać pod okno?

Pod oknem idealnie prezentować będzie się zlew granitowy. Ze względu na mnogość ich kolorów, można dopasować jego model do stylu kuchni. Osoby, które decydują się na zlew pod oknem, często wybierają zlewozmywaki z ociekaczem. Wynika to z tego, iż umiejscowienie zlewu pod oknem ogranicza możliwość ustawienia suszarki. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium