do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Granit a marmur - Jak odróżnić marmur od granitu?

Do aranżacji wnętrz i przestrzeni na zewnątrz domu możesz wykorzystać różne materiały, w tym granit i marmur. Wiele osób myśli, że są to te same surowce, jednak w rzeczywistości różnią się one między sobą. Cechuje je inny skład chemiczny, a także odmienne właściwości. Co różni granit od marmuru? Który kamień wybrać? Na co zwrócić szczególną uwagę przed zakupem?

Czym jest marmur, a czym jest granit?

Marmur i granit to kamienie naturalne, które wyróżnia to, że mają odmienny skład chemiczny. Mylący może jednak być ich podobny wygląd. W rzeczywistości marmur to skała innego typu niż granit, powstająca w inny sposób i z innych surowców. Marmur zostaje wytworzony w efekcie przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Granit natomiast to skała magmowa, która zbudowana została na bazie kwarcu, skalenia potasowego, biotytu i plagioklazu. Oba kamienie powstają naturalnie we wnętrzu ziemi.

Różnice w procesach wytwórczych przekładają się jednak na inne parametry i wygląd tych materiałów. Zarówno marmur, jak i granit znajdują zastosowanie we wnętrzach, jednak na zewnątrz zdecydowanym zwycięzcą jest granit. Wybór konkretnego materiału do aranżacji wnętrz zależy od własnych upodobań i preferencji, dot. aspektów estetycznych, a także ograniczeń cenowych. Zazwyczaj droższym kamieniem jest marmur, jednak różnica cenowa nie jest bardzo duża i wynosi kilkadziesiąt złotych mniej. Cena granitu i marmuru zależy także od jakości i rodzaju tych materiałów.

Co odróżnia granit od marmuru?

Marmur i granit uznaje się za podobne skały, jednak warto wspomnieć o najważniejszych różnicach między nimi, które pokażą ich odmienny charakter. Marmur jest mniej wytrzymały niż granit, co wynika z budowy obu surowców. Marmur w swoim składzie ma miękkie kamienie naturalne, przez co jest mniej odporny na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych, niż granit. Ten materiał natomiast wytworzony został z twardych i wytrzymałych skał, czego efektem są jego bardzo dobre parametry.

Jest on wyjątkowo twardy, bardzo odporny na wysokie i niskie temperatury, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, a także mniej nasiąkliwy. Co jeszcze różni granit od marmuru? Granit wykazuje także większą od marmuru odporność na czynniki chemiczne. Jego teksturze nie zagrażają żadne detergenty, czy produkty spożywcze. Dla marmuru natomiast plamy z napojów, czy stosowanie nieodpowiednich środków czyszczących może być szkodliwe. Ważną różnicą pomiędzy marmurem, a granitem jest także różnica w ich wyglądzie.

Jak wygląda marmur, a jak granit? Co je różnicuje?

Granit jako skała magmowa nie posiada żadnego, specjalnego wzoru. Jest nakrapiany i zwykle występuje w kolorze szarym. Marmur natomiast wyróżniają nieregularne, płynne wzory o różnym zabarwieniu. Skała ta dostępna jest także w różnych odcieniach. Przykładem może być biały marmur. Bogactwo kolorów i różnorodność ułożeń wzorów sprawiają, że marmur bardzo efektownie prezentuje się we wnętrzach. Oczywiście granit może występować w innych odcieniach, jak np. biel, biały róż, czerwień, a nawet zieleń. Najczęściej spotyka się jednak skały jasno i ciemnoszare.

Różna kolorystyka nie może jednak równać się z charakterystycznymi żyłkami marmuru, którego wygląd uznaje się za bardzo stylowy i elegancki. Marmur jest także bardzo unikalny, ponieważ uzyskanie dwóch podobnych wzorów zdaje się niemożliwe. We wnętrzach możesz wykorzystać oba materiały, dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na materiale o prostym designie i jednym kolorze, możesz wybrać granit. Jeśli jednak wolisz bardziej ekstrawagancki surowiec z modnym, wielokolorowym wzorem, świetnym wyborem będzie marmur.

Jakie jest zastosowanie marmuru?

Właściwości marmuru i granitu sprawiają, że oba kamienie naturalne te znajdują zastosowanie w różnych branżach. Marmur wykorzystuje się głównie do aranżacji wnętrz, gdzie jego dobre właściwości użytkowe idealnie łączą się ze stylowym wzornictwem. Marmur jako bardziej delikatny kamień z powodzeniem można wykorzystać w całym domu, ponieważ nie będzie on bezpośrednio narażony na działanie czynników atmosferycznych. Marmurowe elementy można również zaimpregnować, zmniejszając np. ich chłonność wilgoci. Dzięki temu surowiec można wykorzystać także w kuchni, czy łazience, w których panują specyficzne warunki. Marmur świetnie prezentuje się we wnętrzach na każdej płaszczyźnie. Możesz wyłożyć go na ścianie, czy podłodze, stworzyć z niego piękne blaty kuchenne, czy wykorzystać marmurowe dodatki w salonie, jak np. misa na owoce.

Jakie zastosowanie znajduje granit?

Granit jako bardzo wytrzymały kamień naturalny sprawdza się nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz domu. Materiał z powodzeniem wykorzystywany jest przez różne branże, np. do produkcji schodów granitowych, płyt chodnikowych, czy podjazdów na samochód. Jego właściwości sprawiają, że bez problemu można stosować go nawet w miejscach, które są podatne na negatywne warunki atmosferyczne, jak np. deszcz, mróz, śnieg, czy promieniowanie słoneczne. Granit świetnie odnajduje się także tam, gdzie często pojawiają się uszkodzenia mechaniczne, a także we wszystkich miejscach o natężonej eksploatacji. Używany jest on również do produkcji elementów dekoracyjnych, a także użytkowanych na co dzień obiektów. Z granitu powstają m.in.:

  • pomniki,
  • nagrobki,
  • krawężniki,
  • kostki brukowe,
  • płyty chodnikowe,
  • mosty,
  • drogi,
  • parapety okienne,
  • akcesoria kuchenne,
  • blaty kuchenne.

Popularne kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium