Wiele osób, bez względu na to, czy mieszka w domu, czy w bloku, zmaga się z uporczywie nawracającym grzybem. Pojawia się on z reguły w miejscach, gdzie jest dużo wilgoci, takich jak np. łazienka. Zatem jeśli na Twoich płytach pokazały się ciemne plamy, a fugi nabrały niepokojącej barwy, oznacza to, że masz do czynienia z pleśnią! Co ważne, może być ona niebezpieczna dla naszego zdrowia! Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego w domu pojawia się grzyb oraz najważniejsze, jak się go skutecznie pozbyć!
Pleśń w łazience – dlaczego się pojawia?
Łazienka, bez względu na jej rozmieszczenie czy wielkość to najbardziej zawilgocone miejsce w domu. Takie warunki skutkować mogą pojawieniem się szkodliwego dla zdrowia i nieprzyjemnego pod względem wizualnym grzyba. To właśnie nadmiar wody, a do tego brak sprawnego systemu wentylacyjnego może powodować, że powierzchnia wanny, a nawet płytek nie wysycha do końca, co sprawia, że w połączeniu z naskórkiem i innymi bakteriami w tym miejscu może pojawić się pleśń. Usuniecie jej, może okazać się trudniejsze, niż myślisz, zwłaszcza jeśli zbagatelizujesz problem. Grzyb znakomicie rozwija się na silikonie, który znajduje się na połączeniu wanny ze ścianą, a także z powierzchnią brodzika czy umywalki. To miejsce będzie idealne, aby zagnieździła się na niej pleśń. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy zadbać nie tylko o właściwą wentylację, ale również o odpowiednie ogrzewanie, które pozwoli perfekcyjnie osuszyć łazienkę, nawet w najmniejszych zakamarkach. Podstawową zasadą jest ograniczenie możliwości powstania nalotu, ponieważ usunięcie grzyba może okazać niezwykle trudne i uciążliwe. Jeśli masz taką możliwość, zainwestuj zatem w sprawny wentylator i regularnie sprawdzaj jego moc. Doskonale zdają egzamin także okna, jednak w rzadko której łazience się one pojawiają. Do tego dobrze jest zainstalować niewielki kaloryfer, nawet jeśli wyposażyłeś łazienkę w ogrzewanie podłogowe. Wszystkie te zabiegi pozwolą Ci uniknąć pojawienia się grzyba na ścianach czy na powierzchni silikonu.
Jak pozbyć się grzyba z łazienki?
Jeśli mimo zastosowania środków zapobiegawczych w Twojej łazience pojawi się grzyb, warto znaleźć na niego odpowiedni sposób. Do tego należy działać szybko i sprawnie. Na wstępnie trzeba dokładnie oczyścić zainfekowaną powierzchnię. Często będzie to wymagać usunięcia silikonu. Na szczęście cały proces może i jest czasochłonny i wymaga wprawy, jednak nie należy do trudnych i ciężkich zadań. Możesz go zatem bez przeszkód wykonać samodzielnie. Co do grzyba na fugach, ten proces może okazać się trudniejszy. Usunięcie pleśni z twardych powierzchni wymaga zastosowania odpowiednich preparatów, które z reguły mają mocne, żrące i odkażające działanie. Pamiętaj wówczas, aby nie robić tego w zamkniętej łazience, a także przy dzieciach. Często są to naprawdę mocne preparaty. Do tego z pewnością warto wspomnieć o tym, że usunięcie silikonu z wanny, prysznica lub umywalki to dopiero początek. Koniecznie będzie zastosowanie środka grzybobójczego, który nakłada się zaraz po pozbyciu się silikonu. Należy jedynie dokładnie osuszyć to miejsce i pozostawić preparat na kilka lub kilkanaście godzin. Po wszystkim trzeba ponownie zabezpieczyć wannę silikonem. Później powierzchnia znowu powinna pozostać idealnie sucha. Dlatego, zanim weźmiesz się za usuwanie grzyba, warto znaleźć sobie miejsce, w którym będzie można wygodnie się wykąpać przez kolejne dwa dni.
Naturalne sposoby na grzyba w łazience
Warto wspomnieć, że pleśń w łazience można usunąć na kilka sposobów. Pierwszy, który już poznaliśmy, zakłada użycie mocnej i nierzadko szkodliwej dla zdrowia chemii. Drugi zaś przewiduje korzystanie jedynie z naturalnych specyfików. Możesz wykorzystać produkty, które z reguły znajdują się w każdej kuchni. Co ważne są one skuteczne i dają naprawdę dobre rezultaty. Wspaniale sprawdzi się proszek do pieczenia, a także soda oczyszczona, ocet, czy sok z cytryny. Możesz również wykorzystać pastę do zębów, koniecznie wybielającą, jednak bez dodatku węgla aktywnego. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie pasty zrobionej z jednego produktu, zaś w innych lepiej sprawdzi się połączenie różnych składników. Proszkiem do pieczenia należy posypać obficie miejsce, gdzie znajduje się grzyb, a następnie pozostawić go na 20 minut. Po upływie tego czasu przetrzyj je dokładnie ostrą szczotką w celu usunięcia nalotu. Następnie spłucz i osusz. Jeśli chcesz skorzystać z pasty do zębów, należy postąpić podobnie, nie zapomnij o tym, aby było jej dużo, zwłaszcza na czarnych plamach. To jednak nie wszystko, wspaniale sprawdza się połączenie wody, octu i sody oczyszczonej. Musisz stworzyć z niego pastę w proporcji 1 dawka octu, na 2 porcje wody, a do tego dodaj kilka łyżek sody. Całość pozostaw na 10 min, wyszoruj dokładnie i spłucz ciepłą wodą. Sokiem z cytryny skrop brzegi wanny i fugi, a następnie pozostaw na 10 minut i ponownie użyj ostrej szczoteczki do usunięcia pleśni. Każdy z tych sposobów będzie bardzo praktyczny, jednak gdy pleśń robi się uporczywa, warto sięgnąć po mocną chemię!