do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Jak działa bateria bezdotykowa?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli armatury, a poszczególne warianty różnią się materiałem, kolorem, przeznaczeniem, ceną, kształtem, designem, a także sposobem działania. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się baterie bezdotykowe. To jedne z najnowocześniejszych modeli, które mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Poznaj już dziś zasadę działania tego rodzaju baterii, ich charakterystyczne cechy oraz powody, dla których warto się na nie zdecydować. Zapraszamy do lektury!

Sposób działania baterii bezdotykowej

Jak powszechnie wiadomo, armatura należy do najczęściej wykorzystywanych elementów wyposażenia kuchennego i łazienkowego w trakcie wykonywania codziennych czynności. Właśnie z tego względu, podczas wyboru konkretnego modelu należy wziąć pod uwagę najważniejsze kwestie, które sprawią, że spełni on wszelkie oczekiwania i potrzeby. Producenci prześcigają się w proponowaniu innowacyjnych rozwiązań, które coraz częściej opierają się na nowoczesnych technologiach. Wśród nich można wymienić między innymi baterie bezdotykowe. Największą ciekawostką w ich przypadku jest sposób działania, który zupełnie odróżnia je od pozostałych modeli.

Baterie bezdotykowe działają na podstawie wykorzystywania czujnika na podczerwień. Najczęściej można je spotkać w pomieszczeniach sanitarnych, zlokalizowanych w budynkach użyteczności publicznej, a także w biurowcach. Na pierwszy rzut oka ich wygląd nie różni się od standardowych modeli, jednak główną różnicę można zauważyć w braku jakichkolwiek dźwigni czy uchwytów przeznaczonych do regulacji siły strumienia wody czy ustawienia jej temperatury, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Wewnątrz każdej baterii bezdotykowej znajduje się czujnik na podczerwień uruchamiający strumień wody po wykryciu rąk w jego pobliżu. Mechanizm ten może działać natychmiast lub z lekkim opóźnieniem, w zależności od modelu lub ustawienia. Ponadto, czujnik może automatycznie blokować przepływ strumienia, gdy przestanie wykrywać dłonie bądź po kilku sekundach może odciąć dopływ wody.

Zasilanie baterii bezdotykowej

Istotną różnicą między bateriami bezdotykowymi a tradycyjnymi jest również zasilanie. W przypadku standardowych modeli w celu skorzystania z wody należy przekręcić kurek bądź przesunąć dźwignię. Natomiast warianty bezdotykowe są sterowane za pomocą fotokomórki, która musi mieć swoje źródło zasilania niezbędne do prawidłowego działania. Zatem urządzenie można zasilać sieciowo, bądź skorzystać z akumulatora o mocy 6, 9 lub 12V, który wymaga okresowego ładowania, jednak jest to rozwiązanie uznawane za bezpieczniejsze. Transformator baterii bezdotykowej należy podłączyć do wybranego źródła prądu, aby przewody elektryczne dostarczające energię odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem wody i wilgoci, dlatego najlepiej jest od razu zamontować je w bezpiecznym miejscu, np. we wnęce ściennej czy zamaskować specjalną zaślepką. Warto wybrać takie miejsce, które w razie wystąpienia usterki pozwoli na łatwy dostęp do przewodów i pozostałych elementów montażowych, które uległy awarii. Warto także rozważyć zasilanie różnymi źródłami prądu, aby w razie przerwy w dostępie do energii elektrycznej bateria bezdotykowa mogła nadal działać poprawnie.

Poznaj najważniejsze zalety baterii bezdotykowych

Jeszcze przed zakupem baterii bezdotykowej warto poznać jej najważniejsze zalety. Wśród nich można wymienić przede wszystkim oszczędność wody, gdyż korzystamy z niej wyłącznie w momencie, gdy nasze dłonie znajdują się w zasięgu czujnika. Producenci często zaznaczają, że w przypadku modeli bezdotykowych istnieje prawdopodobieństwo zużycia nawet do 90% mniej wody w porównaniu do tradycyjnych baterii. Dodatkową zaletą jest również fakt, że wypływ wody z kurka jest regulowany automatycznie, dzięki czemu nie ma obaw, że ktokolwiek zapomni dokręcić kurek, czy się poparzy, gdyż w większości modeli występuje możliwość ustawienia optymalnej temperatury wody.

Kolejną zaletą jest większa higiena rąk, gdyż aby umyć dłonie, nie musimy dotykać baterii. Dzięki temu nie przenosimy bakterii i drobnoustrojów, które mogą znajdować się na skórze. Takie rozwiązanie pozwala zachować najwyższy poziom higieny i czystości w łazience lub w kuchni, gdyż brak obecności kurków i dźwigni sprawia, że nie musimy ich czyścić. Nie ma problemu z pojawiającymi się, nieestetycznymi zabrudzeniami i zaciekami.

Atutem baterii bezdotykowych jest również ich mniejszy rozmiar, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca i doskonale sprawdzą się w każdej kuchni i łazience, nawet w pomieszczeniach, w których brakuje wolnej przestrzeni. Baterie tego rodzaju można zamontować blisko ściany, co daje większe możliwości manewru w przypadku mniejszych umywalek i zlewozmywaków. Dodatkowo modele bezdotykowe w większości charakteryzują się nowoczesnym i eleganckim wyglądem, co również jest ich dużym wyróżnikiem.

Baterie bezdotykowe

Wady baterii bezdotykowych

Wśród wad baterii bezdotykowych znajduje się przede wszystkim wyższa cena w porównaniu do tradycyjnych modeli. Ponadto, sposób działania również może mieć swoje słabe strony, gdyż niekiedy wbudowane wewnątrz urządzenia fotokomórki mogą reagować na odblaski światła, np. luster lub frontów mebli wykończonych na wysoki połysk. W celu wyeliminowania wad warto przede wszystkim wybierać najwyższej jakości modele pochodzące od renomowanych producentów, którzy zadbali o najdrobniejsze detale. Istotna jest klasa przepływu, grupa akustyczna, czyli poziom generowanego hałasu podczas pracy, norma IP, rodzaj zasilania, materiał wykonania oraz czas reakcji fotokomórki czy sposób regulacji jej temperatury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium