Infolinia handlowa

791 806 804

Infolinia techniczna

733 517 620

Jak działa bateria z termostatem?

Jak działa bateria z termostatem?

Coraz więcej osób podczas zakupu armatury łazienkowej czy kuchennej decyduje się na skorzystanie z nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko zapewniają estetyczne wykończenie pomieszczeń, ale także zwiększają funkcjonalność i komfort wykonywania codziennych czynności. Doskonałym tego przykładem są między innymi baterie z termostatem, których działanie opiera się na wykorzystywaniu innowacyjnych technologii. Poznaj już dziś ich charakterystyczne cechy oraz sposób działania, co z pewnością pozwoli Ci podjąć decyzję, czy tego rodzaju armatura spełni Twoje oczekiwania i potrzeby.

Budowa baterii z termostatem

Baterie z termostatem są bardzo podobne z zewnątrz do tradycyjnych modeli, jednak warto wspomnieć o najważniejszych różnicach w ich budowie. Armatura termostatyczna ma dwa źródła wody – ciepłą i zimną. Z jednej strony baterii zawsze znajduje się regulator temperatury wody, który miesza dwa strumienie, co sprawia, że otrzymujemy wodę o stałej temperaturze, wcześniej przez nas ustawionej. Dla przykładu, jeśli ustawimy temperaturę 38 stopni Celsjusza, to dokładnie taka woda będzie płynąć prosto z kranu, jednak w przypadku chęci uzyskania cieplejszego strumienia zwykle wystarczy mocniej nacisnąć pokrętło lub nacisnąć odpowiedni przycisk. Ponadto, wiele modeli ma również możliwość ustawienia blokady na konkretną temperaturę, co chroni przed przypadkowym poparzeniem się zbyt gorącą wodą. W większości baterie z termostatem wyposażone są również w perlator, który odpowiada za napowietrzanie wody, dzięki czemu strumień jest intensywniejszy, mimo mniejszego jej zużycia.

Zasady działania baterii z termostatem

Najważniejszym elementem opisywanych baterii jest termostat, który odpowiada za utrzymanie żądanej temperatury. Działa on w bardzo prosty sposób, gdyż jego zadanie polega na mieszaniu zimnej i ciepłej wody w specjalnie do tego przeznaczonym zaworze termostatycznym. Termostat w zależności od naszych potrzeb zmniejsza lub zwiększa dopływ gorącej wody, co można wykorzystać podczas kąpieli, brania prysznica czy mycia rąk. Ponadto, w bateriach termostatycznych słynących z wysokiej jakości stosowane są wyłącznie mieszacze ceramiczne, które gwarantują trwałość i niezawodność przez wiele lat użytkowania.

Zastosowanie baterii termostatycznej

Istnieje kilka przypadków, w których zastosowanie baterii termostatycznej wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim tego rodzaju armatura sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występuje problem z utrzymaniem stabilnego strumienia wody przez częste zmiany ciśnienia i temperatury w instalacji. Takie sytuacje zdarzają się np. gdy równocześnie w kilku punktach jest pobierana woda. Właśnie z tego względu warto zastosować baterie termostatyczne np. w kabinach prysznicowych lub w wannach, gdzie zależy nam głównie na korzystaniu z ciepłej wody. Jednak w kuchni, w której potrzebujemy zarówno ciepłej, jak i zimnej wody, zmieniając jej temperaturę kilkukrotnie w ciągu dnia, zwykle nie docenimy zalet baterii z termostatem.

Poznaj zalety baterii z termostatem

Zdecydowanie ogromną zaletą baterii z termostatem jest możliwość oszczędzenia wody i pieniędzy (nawet kilkaset litrów w skali roku). Dodatkowo tego rodzaju armatura jest bezpieczna w użytkowaniu dzięki stałej kontroli temperatury, co chroni przed poparzeniem. Jednak najważniejszą zaletą jest możliwość precyzyjnego ustawienia żądanej przez nas temperatury wody podczas kąpieli, która utrzymuje się stale na tym samym poziomie – zarówno po włączeniu, jak i wyłączeniu baterii.

Słabe strony baterii z termostatem

Wśród wad baterii z termostatem na pewno można wymienić cenę, która jest znacznie wyższa niż tradycyjnych baterii ze względu na zaawansowanie techniczne oraz dodatkowe funkcje. Ponadto, ich montaż jest nieco bardziej skomplikowany, gdyż poza podłączeniem do wyjść wody każda bateria termostatyczna wymaga również kalibracji głowicy, co jest niezbędnym etapem, który należy wykonać tuż po montażu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii z termostatem?

Podczas zakupu baterii z termostatem warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii. Istotne jest przede wszystkim to, jaki jest czas reakcji głowicy, gdyż ten parametr ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i komfort użytkowania armatury. Ponadto, istotny jest również sposób przełączania strumienia między słuchawką prysznicową a wylewką, co ma miejsce w przypadku modeli wannowych. Dla przykładu pokrętło regulacji działające w dwie strony jest dużo wygodniejszym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe cechy praktyczne, a wśród nich wyposażenie w sitko do zanieczyszczeń, które zapobiega wystąpieniu awarii głowicy, czy przyciski oszczędnościowe pozwalające na zminimalizowanie zużycia wody.

Najczęściej kupowane
Bateria kuchenna ścienna flexi czarna
Bateria kuchenna ścienna flexi czarna
259,00 zł 199,00 zł
szt.
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
1 110,00 zł 699,00 zł
szt.
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Fotokomórka VOLTA chrom
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Fotokomórka VOLTA chrom
399,00 zł 369,00 zł
szt.
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
490,00 zł 299,00 zł
szt.
Bateria Natryskowa Prysznicowa z Deszczownicą UNO czarna
Bateria Natryskowa Prysznicowa z Deszczownicą UNO czarna
680,00 zł 549,00 zł
szt.
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Sensor Fotokomórka KODA
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Sensor Fotokomórka KODA
599,00 zł 399,00 zł
szt.
Bateria Bidetowa podtynkowa qatro CZARNA
Bateria Bidetowa podtynkowa qatro CZARNA
399,00 zł 299,00 zł
szt.
Ultra SL OPTIMA Bateria Wannowa Prysznicowa z Deszczownicą
Ultra SL OPTIMA Bateria Wannowa Prysznicowa z Deszczownicą
1 000,00 zł 549,00 zł
szt.
MAXO Zestaw natryskowy z baterią deszczownica ultra slim
MAXO Zestaw natryskowy z baterią deszczownica ultra slim
1 000,00 zł 699,00 zł
szt.

Najpopularniejsze kategorie

Flagowym produktem naszej oferty są zlewozmywaki. Proponujemy wyroby wyróżniające się wysoką jakości, starannością wykonania oraz estetyczną formą. Dostarczamy produkty utrzymane w nowoczesnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium