Wszystkim nam zależy na utrzymaniu w kuchni odpowiedniej higieny. Szczególną rolę odgrywa tutaj zlewozmywak, z którego codziennie korzystamy. Brzydki zapach jest problemem, który wywołuje dyskomfort. Czasem pojawia się nawet wtedy, kiedy się całkowicie tego nie spodziewamy — np. podczas wizyty gości. Sposoby, które już zostały zastosowane, nie przyniosły oczekiwanego efektu? Sprawdź, jak usunąć nieprzyjemny zapach ze zlewu — poznaj nasze wskazówki.
Nieprzyjemny zapach ze zlewu — jakie są przyczyny?
Miłość do gotowania oraz relaksujące chwile spędzone w kuchni — o tym marzy wiele domowników. Wszystko się wspaniale układa, aż do momentu, gdy ze zlewu wydobywa się nieprzyjemny zapach. To powoduje, że przygotowywanie posiłków nie sprawia przyjemności. Aby nie dopuścić nigdy więcej do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, na początku należy poznać jego przyczynę.
Jeśli wszystkie naczynia są sterylnie przechowywane i pielęgnowane, a sieć kanalizacyjna została sprawdzona i wykluczona, pozostaje jeszcze jedna przyczyna. Mowa tutaj o bakteriach. Resztki jedzenia połączone z wilgocią stanowią dla nich wspaniałe miejsce do rozwoju. Ważne jest tutaj, aby z nimi odpowiednio działać! Sprawdź, jakie metody usuwania nieprzyjemnego zapachu Ci proponujemy.
Sitko w zlewozmywaku to podstawa
Przede wszystkim zlew, podobnie, jak inne sprzęty w kuchni, powinny być poddawane odpowiedniej pielęgnacji. To w nim codziennie myjemy naczynia, mięso, owoce i warzywa. Brak odpowiedniej pielęgnacji sprawi, że w kuchni pojawią się nieprzyjemne zapachy. Jednym z podstawowych sposobów jest odpowiednie zabezpieczenie zlewu. Można to zrobić z wykorzystaniem odpowiedniego sitka lub metalowego koszyczka. Resztki jedzenia, które pojawią się w zlewozmywaku, nie będą dostawać się do rury, tylko pozostaną w koszyczku, z którego bez problemu można je usunąć. Jeśli Twój zlew nie ma sitka, resztki pokarmu przedostają się do rury, gdzie zaczynają się rozkładać, a tym samym pojawia się nieprzyjemny zapach. Po codziennym korzystaniu ze zlewu zalecane jest, aby oczyścić go dokładnie, wykorzystując gorącą wodę i sodę. To dzięki takiemu połączeniu rury zostaną odpowiednio udrożnione.
Sok z cytryny — postaw na domowe sposoby
Jeżeli jesteśmy pewni, że instalacja działa prawidłowo, a zlew jest odpowiednio zabezpieczony, warto sięgnąć po domowe sposoby, które są znane od lat. Jednym z nich jest wykorzystanie soku z cytryny. Przed dodaniem go do odpływu można też dodać troszkę soli. Następnie po 20 minutach, zlew musi być koniecznie zalany gorącą wodą. Taki zabieg sprawi, że zapach powinien zniknąć. W innym przypadku koniecznie należy sięgnąć po profesjonalne środki chemiczne.
Regularne wykonywanie udrażniania rur
Jeśli podstawowe metody dotyczące nieprzyjemnego zapachu nie przyniosły rezultatu, to czas zająć się zabiegiem, jakim jest udrażnianie rur. Taka czynność powinna być wykonywana regularnie, bez względu na to, czy w zlewie pojawiają się nieprzyjemne zapachy. Niewymagane są tutaj profesjonalne środki — wystarczy, że masz w domu ocet i gorącą wodę i sodę. Powstała mieszanka sprawi, że wszystkie pozostałości, które znajdują się w rurach, zostaną rozpuszczone. Taka metoda jest wykorzystywana od wielu lat i zawsze przynosi rezultaty. Taki zabieg należy wykonywać choć raz w tygodniu. Nieważne, czy masz zlewozmywak z ociekaczem, czy jednokomorowy — ta czynność, z pewnością przyniesie same korzyści.
Wybierz odpowiedni zlew do swojej kuchni
Przeprowadzając remont kuchni, warto dużą uwagę skupić na wyborze odpowiedniego zlewu, który będzie pasował do aranżacji kuchni oraz spełni wszystkie oczekiwania. Dużą uwagę należy poświęcić w szczególności wtedy, gdy poprzedni model nas zawiódł, np. poprzez pojawianie się nieprzyjemnego zapachu.
W momencie wymiany zlewu warto pokusić się o taki, który wyposażony jest w odpowiednią powłokę, która chroni przed bakteriami. Takie zlewy oferuje wielu producentów na rynku, dzięki czemu bez problemu znajdziesz ten, który spełni Twoje oczekiwania. Może to być zlew jednokomorowy, jak i z ociekaczem. Ważne, aby zwrócić uwagę również na syfon, jaki znajduje się przy konkretnym modelu. Jeśli jednak w zestawie go nie ma — warto pomyśleć o zakupie syfonu automatycznego. Sprawdź, która z tych opcji wpisuje się w Twoje możliwości i oczekiwania!