Umywalka nablatowa szybko wyparła tradycyjne modele wbudowane w szafkę i obecnie coraz więcej osób wybiera właśnie ten wariant do swojej łazienki. Pełni ona nie tylko rolę praktyczną, ale również dekoracyjną. Wokół ceramiki, która znajduje się na blacie, zyskasz także sporo wolnego miejsca, które można wykorzystać na ustawienie mydła, świeczek czy kubeczków ze szczoteczkami do zębów. W tym przypadku można również wybierać spośród kolorów oraz kształtów, choć najczęściej stosowane są okrągłe wersje. Jak jednak zamontować taką umywalkę?
Na czym można zamontować umywalkę nablatową?
Umywalka nablatowa może być montowana na wielu różnych materiałach. Dzięki temu są większe możliwości, jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Z reguły ten rodzaj umywalki montowany jest na szafce, choć można do tego wykorzystać także osobny blat, pod którym zyskamy miejsce na pralkę czy automatyczną suszarkę. Często można nabyć od razu gotowy komplet, w którym znajduje się umywalka nablatowa oraz szafka. Wówczas zadanie jest nieco ułatwione, ponieważ w blacie szafki od razu jest wycięta dziura, w której można umieścić umywalkę. Ogranicza to z reguły dopasowanie konkretnego rodzaju blatu i np. nietypowego kształtu umywalki. Jeśli zależy Ci na tym, aby aranżacja była nietuzinkowa, musisz dostosować poszczególne elementy samodzielnie. Blat szafki powinien odznaczać się wówczas wytrzymałością. Umywalki nablatowe są z reguły ciężkie, więc aby nie uszkodziły one blatu lub szafki, powierzchnia pod nią powinna być odpowiednio gruba.
Wiele osób decyduje się na umywalkę nablatową połączoną z drewnem. Wówczas warto wybierać wersje wykonane z drewna egzotycznego, które pięknie się prezentuje oraz jest niezwykle trwałe i solidne. Warto pamiętać także o odpowiedniej impregnacji, która w przypadku drewna umieszczonego w wilgotnym pomieszczeniu jest niezbędna. Poza blatami drewnianymi w łazience z umywalką nablatową pojawiają się także wersje wykonane z ceramiki, szkła, kamienia, konglomeratu oraz kompozytowe.
W jakim miejscu ustawić umywalkę nablatową?
Bez względu na to, jaki model umywalki wybierzesz, pamiętaj o tym, że powinna być ona ustawiona w miejscu, gdzie znajduje się instalacja wodna. Wówczas bez trudu podłączysz ceramikę do bieżącej wody, bez pracochłonnych i często bardzo kosztownych zmian przyłączy. Pamiętaj, że nie tylko wygląd w tym przypadku ma znaczenie, ale także wygoda. Do umywalki przymocowana będzie także bateria. Może być ona zamontowana bezpośrednio w ceramice, ale także przymocowana do ściany. Zanim zdecydujesz się na konkretny model umywalki, trzeba także przeanalizować, czy zależy Ci na tym, aby była ona umiejscowiona blisko ściany, czy też nie. W tym przypadku do wyboru mamy ceramikę ze szkliwionym tyłem, który nie musi przylegać do ściany. Natomiast ta pozbawiona takiego udogodnienia lepiej będzie się prezentować maksymalnie przysunięta do powierzchni ściany. Nie bez znaczenia jest także wysokość umywalki – będzie miała ona ogromne przełożenie na komfort użytkowania. Zatem najlepiej, jeśli krawędź umywalki będzie znajdować się na wysokości od 85 do 90 cm nad podłogą. Po zaznajomieniu się z instrukcją dołączoną do zestawu możesz przystąpić do pracy! Ciekawe rozwiązania znajdziesz w asortymencie sklepu online taniezlewozmywaki.pl. Nie brakuje tu umywalek nablatowych oraz wszelkich akcesoriów, które pomogą Ci je przymocować.
Jak zamontować umywalkę nablatową – praktyczne rady krok po kroku
Przygotowanie blatu
Na wstępie trzeba przygotować blat na umieszczenie w nim umywalki. Aby to zrobić, należy wyciąć w nim otwór, który będzie niezbędny, aby połączyć szafkę lub blat z umywalką, a całość z instalacją wodną. Do najprostszych sposobów należy ustawienie umywalki bezpośrednio na blacie i odrysowanie jej kształtu, a następnie wycięcie otworu przy użyciu wycinarki, oczywiście przystosowanej do tworzywa, z którym pracujesz. Jeśli planujesz umieścić obok również baterię umywalkową, pamiętaj o wycięciu dwóch dodatkowych otworów.
Użyj silikonu
Po wycięciu odpowiedniej wielkości otworu należy przystąpić do nakładania silikonu. Warto mieć na uwadze, aby wybrać ten rodzaj, który przeznaczony jest do użycia w łazience i często ma dodatkowo właściwości grzybobójcze. Silikon należy nanieść na dolnej krawędzi umywalki. Później wystarczy ustawić umywalkę na blacie, we wcześniej wyciętym otworze. Całość pozostawimy przez 24 godziny do całkowitego wyschnięcia – w tym czasie nie wolno zamoczyć miejsca styku.
Ostatni etap – przyłączenie umywalki do instalacji wodnej
Po całkowitym wyschnięciu można przystąpić do podłączania umywalki do instalacji wodnej. W tym przypadku należy najpierw zamontować syfon. Podłączamy go bezpośrednio do umywalki, tak samo, jak w przypadku klasycznych modeli ceramiki. Pracę rozpoczynamy od przymocowania korka, później syfonu, a w następnej kolejności rury odpływowej. Na końcu montujemy baterię, która wedle uznania znajdować się będzie na blacie, na umywalce lub na ścianie. Po sprawdzeniu wszystkich elementów możemy bez przeszkód korzystać ze sprzętu.