Infolinia handlowa

791 806 804

Infolinia techniczna

733 517 620

Jaki wybrać rozmiar zlewozmywaka?

Jaki wybrać rozmiar zlewozmywaka?

Strefa zmywania w kuchni powinna być urządzona przede wszystkim praktycznie i funkcjonalnie. Jedną z istotnych kwestii jest zatem dopasowanie wielkości zlewozmywaka do rozmiaru i układu kuchni tak, aby móc wygodnie z niego korzystać. Jak dopasować do kuchni odpowiedni rozmiar zlewozmywaka? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Rodzaje zlewozmywaków

Producenci wyposażenia kuchennego oferują dziś wiele możliwości. Różnorodność rozwiązań znajdziemy też wśród zlewozmywaków — obecnie wybierać można spośród odmiennych materiałów, kształtów, rozmiarów i kolorów. Dostępne na rynku zlewozmywaki będą w pierwszym rzędzie różnić się wielkością zależnie od ich formy. Poszukiwania właściwego rozmiaru zlewu do kuchni rozpocznij od zdefiniowania rodzajów zlewozmywaków zależnie od ich formy. Będą to:

Zależnie od potrzeb, rozmiaru, układu i estetyki kuchni, a także wysokości budżetu przewidzianego na jej wyposażenie — inne rozwiązanie może okazać się tym najlepszym. Zobacz, co należy wziąć pod uwagę, aby wybrać zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze do swojej kuchni.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar zlewozmywaka do swojej kuchni?

W aranżacji kuchni bardzo istotną jej częścią jest strefa zmywania — tutaj zazwyczaj dużo się dzieje. Powinniśmy więc urządzić ją tak, aby była przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Jednym z czynników, który pozwoli osiągnąć powyższy cel, jest obok jakości i formy, rozmiar zlewozmywaka. Aby wybrać właściwy rozmiar do swojej kuchni, weź pod uwagę dwa główne czynniki:

  • rozmiar kuchni,
  • planowany budżet,
  • intensywność prac w kuchni.

Punkt pierwszy nie pozostawia wątpliwości — chodzi o to, aby dopasować rozmiar zlewu do możliwości, jakie daje dostępna w kuchni powierzchnia. Również punkt drugi jest oczywisty — wielkość zlewozmywaka idzie w parze z jego ceną, dlatego istotna jest wysokość budżetu, jaki planujesz przeznaczyć na zakup zlewu. 

W trzecim punkcie z kolei mamy na uwadze to, jak dużo się gotuje, jak często oraz dla ilu osób. Jeżeli z kuchni korzystać będą dwie osoby, które raz dziennie przygotowują w niej główny posiłek, wówczas duży zlewozmywak może być jedynie kwestią wygody, a niekoniecznie potrzeby. Co innego w przypadku licznej rodziny czy osób, które w kuchni spędzają pół dnia, czy też gotują dla przyjemności i często używają naczyń i garnków o dużych gabarytach. Wtedy zlew większych rozmiarów okaże się niezbędny.

Zlewozmywak do małej kuchni

W kuchni o niewielkich rozmiarach ważny jest każdy centymetr powierzchni, dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlew jednokomorowy. Dwie komory zajmą co najmniej 77 cm — wymagają więc przeznaczenia sporego fragmentu blatu. Kiedy przestrzeń jest ograniczona, warto podarować sobie drugą komorę zlewu na rzecz miejsca roboczego na blacie. Zlewozmywaki jednokomorowe występują w różnych formach i materiałach. 

Dobrym rozwiązaniem do małej kuchni może okazać się też zlew jednokomorowy z ociekaczem. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na suszarkę do naczyń — umyte naczynia można pozostawić na ociekaczu, którego rozmiary są mniejsze niż suszarki. 

Zlew 40 cm lub 50 cm — oszczędność miejsca w małej kuchni

Jeżeli kuchnia jest wyjątkowo małych rozmiarów, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się zlew 40 cm — to najmniejszy z dostępnych na rynku zlewozmywaków. Jak możesz sobie wyobrazić, zajmuje on naprawdę niewiele miejsca, a jednak uda się umyć w nim dużą patelnię czy garnek. Odrobinę większą propozycją jest zlew 50 cm

Zlewozmywak 60 cm — standardowy rozmiar

Standardowym rozmiarem zlewozmywaka na rynku jest ten o szerokości 60 cm. Taki zlew sprawdzi się w każdym domu, gdzie gotuje się i zmywa w umiarkowanych ilościach. W tym rozmiarze znajdziesz zazwyczaj zlewy z ociekaczem lub półtorakomorowe, których dodatkowa mała komora może okazać się bardzo przydatna do umycia produktów spożywczych, czy odcedzenia wody wówczas, gdy główna komora jest zajęta.

Zlewozmywaki

Duże zlewozmywaki

Zlewy o szerokości około 80 cm i wzwyż zalicza się do dużych zlewozmywaków, które sprawdzą się zwłaszcza w kuchniach, gdzie dużo i często się gotuje. Dwie przestronne komory pozwolą na swobodną i płynną pracę w kuchni. Jeżeli więc lubisz gotować i przestrzeń we wnętrzu kuchennym na to pozwala, wówczas najlepiej wybrać zlewozmywak dwukomorowy.

Zlewozmywak narożny

Alternatywnym rozwiązaniem do powyższych jest praktyczny zlew narożny. Sprawdzi się on zarówno w małych kuchniach, jak i w większych pomieszczeniach, gdzie intensywność prac jest umiarkowana. Zlew narożny posiada jedną komorę i wyposażony jest zazwyczaj w dwa ociekacze po bokach. Możemy również znaleźć model półtorakomorowy, z dodatkową małą komorą, która, jak było wcześniej wspomniane, okazje się niezwykle przydatna podczas przygotowywania posiłków. 

Najczęściej kupowane
FLEXI Bateria kuchenna ścienna CZARNA / CHROM
FLEXI Bateria kuchenna ścienna CZARNA / CHROM
259,00 zł 219,00 zł
szt.
Zlewozmywak stalowy 510S6/160 Satyna
Zlewozmywak stalowy 510S6/160 Satyna
279,00 zł 169,00 zł
szt.
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CHROM
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CHROM
439,00 zł 339,00 zł
szt.
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
490,00 zł 279,00 zł
szt.
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
1 110,00 zł 699,00 zł
szt.
AFINO Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką CZARNA
AFINO Bateria kuchenna z wyciąganą wylewką CZARNA
399,00 zł 229,00 zł
szt.
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CZARNA
TERZO Bateria Wannowa 3 Otworowa CZARNA
439,00 zł 339,00 zł
szt.

Najpopularniejsze kategorie

Flagowym produktem naszej oferty są zlewozmywaki. Proponujemy wyroby wyróżniające się wysoką jakości, starannością wykonania oraz estetyczną formą. Dostarczamy produkty utrzymane w nowoczesnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium