Strefa zmywania w kuchni powinna być urządzona przede wszystkim praktycznie i funkcjonalnie. Jedną z istotnych kwestii jest zatem dopasowanie wielkości zlewozmywaka do rozmiaru i układu kuchni tak, aby móc wygodnie z niego korzystać. Jak dopasować do kuchni odpowiedni rozmiar zlewozmywaka? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.
Rodzaje zlewozmywaków
Producenci wyposażenia kuchennego oferują dziś wiele możliwości. Różnorodność rozwiązań znajdziemy też wśród zlewozmywaków — obecnie wybierać można spośród odmiennych materiałów, kształtów, rozmiarów i kolorów. Dostępne na rynku zlewozmywaki będą w pierwszym rzędzie różnić się wielkością zależnie od ich formy. Poszukiwania właściwego rozmiaru zlewu do kuchni rozpocznij od zdefiniowania rodzajów zlewozmywaków zależnie od ich formy. Będą to:
- zlewozmywaki jednokomorowe,
- zlewozmywaki z ociekaczem,
- zlewozmywaki dwukomorowe,
- zlewozmywaki narożne.
Zależnie od potrzeb, rozmiaru, układu i estetyki kuchni, a także wysokości budżetu przewidzianego na jej wyposażenie — inne rozwiązanie może okazać się tym najlepszym. Zobacz, co należy wziąć pod uwagę, aby wybrać zlewozmywak o odpowiednim rozmiarze do swojej kuchni.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar zlewozmywaka do swojej kuchni?
W aranżacji kuchni bardzo istotną jej częścią jest strefa zmywania — tutaj zazwyczaj dużo się dzieje. Powinniśmy więc urządzić ją tak, aby była przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Jednym z czynników, który pozwoli osiągnąć powyższy cel, jest obok jakości i formy, rozmiar zlewozmywaka. Aby wybrać właściwy rozmiar do swojej kuchni, weź pod uwagę dwa główne czynniki:
- rozmiar kuchni,
- planowany budżet,
- intensywność prac w kuchni.
Punkt pierwszy nie pozostawia wątpliwości — chodzi o to, aby dopasować rozmiar zlewu do możliwości, jakie daje dostępna w kuchni powierzchnia. Również punkt drugi jest oczywisty — wielkość zlewozmywaka idzie w parze z jego ceną, dlatego istotna jest wysokość budżetu, jaki planujesz przeznaczyć na zakup zlewu.
W trzecim punkcie z kolei mamy na uwadze to, jak dużo się gotuje, jak często oraz dla ilu osób. Jeżeli z kuchni korzystać będą dwie osoby, które raz dziennie przygotowują w niej główny posiłek, wówczas duży zlewozmywak może być jedynie kwestią wygody, a niekoniecznie potrzeby. Co innego w przypadku licznej rodziny czy osób, które w kuchni spędzają pół dnia, czy też gotują dla przyjemności i często używają naczyń i garnków o dużych gabarytach. Wtedy zlew większych rozmiarów okaże się niezbędny.
Zlewozmywak do małej kuchni
W kuchni o niewielkich rozmiarach ważny jest każdy centymetr powierzchni, dlatego najlepszym rozwiązaniem może okazać się zlew jednokomorowy. Dwie komory zajmą co najmniej 77 cm — wymagają więc przeznaczenia sporego fragmentu blatu. Kiedy przestrzeń jest ograniczona, warto podarować sobie drugą komorę zlewu na rzecz miejsca roboczego na blacie. Zlewozmywaki jednokomorowe występują w różnych formach i materiałach.
Dobrym rozwiązaniem do małej kuchni może okazać się też zlew jednokomorowy z ociekaczem. Pozwoli to zaoszczędzić miejsce na suszarkę do naczyń — umyte naczynia można pozostawić na ociekaczu, którego rozmiary są mniejsze niż suszarki.
Zlew 40 cm lub 50 cm — oszczędność miejsca w małej kuchni
Jeżeli kuchnia jest wyjątkowo małych rozmiarów, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się zlew 40 cm — to najmniejszy z dostępnych na rynku zlewozmywaków. Jak możesz sobie wyobrazić, zajmuje on naprawdę niewiele miejsca, a jednak uda się umyć w nim dużą patelnię czy garnek. Odrobinę większą propozycją jest zlew 50 cm.
Zlewozmywak 60 cm — standardowy rozmiar
Standardowym rozmiarem zlewozmywaka na rynku jest ten o szerokości 60 cm. Taki zlew sprawdzi się w każdym domu, gdzie gotuje się i zmywa w umiarkowanych ilościach. W tym rozmiarze znajdziesz zazwyczaj zlewy z ociekaczem lub półtorakomorowe, których dodatkowa mała komora może okazać się bardzo przydatna do umycia produktów spożywczych, czy odcedzenia wody wówczas, gdy główna komora jest zajęta.
Duże zlewozmywaki
Zlewy o szerokości około 80 cm i wzwyż zalicza się do dużych zlewozmywaków, które sprawdzą się zwłaszcza w kuchniach, gdzie dużo i często się gotuje. Dwie przestronne komory pozwolą na swobodną i płynną pracę w kuchni. Jeżeli więc lubisz gotować i przestrzeń we wnętrzu kuchennym na to pozwala, wówczas najlepiej wybrać zlewozmywak dwukomorowy.
Zlewozmywak narożny
Alternatywnym rozwiązaniem do powyższych jest praktyczny zlew narożny. Sprawdzi się on zarówno w małych kuchniach, jak i w większych pomieszczeniach, gdzie intensywność prac jest umiarkowana. Zlew narożny posiada jedną komorę i wyposażony jest zazwyczaj w dwa ociekacze po bokach. Możemy również znaleźć model półtorakomorowy, z dodatkową małą komorą, która, jak było wcześniej wspomniane, okazje się niezwykle przydatna podczas przygotowywania posiłków.