do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Odprysk na zlewie granitowym - Jak usunąć rysy?

Zlewozmywaki granitowe to nowoczesne i stylowe akcesoria, które cieszą się coraz większą popularnością. Cechuje je wysoka jakość wykonania, duża trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Zlewy granitowe są wygodne w użytkowaniu, a do tego pięknie prezentują się w każdej kuchni. Są one bardzo wytrzymałe, jednak nie oznacza to, że są niezniszczalne. Szczególnie podczas niewłaściwego użytkowania na ich powierzchni mogą pojawić się przebarwienia czy zarysowania. Co zrobić, gdy zauważysz odprysk na zlewie granitowym? Czym usunąć rysę i jak zabezpieczyć powierzchnię przed kolejnymi uszkodzeniami?

Co cechuje zlewozmywaki granitowe? Czy są trwałe?

Zlewy granitowe to inaczej zlewy kamienne. Wykonuje się je z kompozytu, czyli mieszanki kwarcu i żywicy epoksydowej. Wykorzystanie tych materiałów sprawia, że granitowe zlewy są odporne na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, odbarwienia i wysokie temperatury. Każdy zlewozmywak granitowy jest także odporny na działanie większości środków czyszczących. Co więcej, mają one gładką powierzchnię, sprawiającą, że codzienne użytkowanie zlewu jest bardzo wygodne. Zlewozmywak granitowy to idealny wybór dla każdego, kto liczy na to, że będzie on w dobrym stanie przez długi czas.

Produkty te wyróżnia także duża uniwersalność, polegająca m.in. na możliwości odwrócenia, czy montażu na różne sposoby. Zlewy dostępne są w różnych wariantach i wersjach kolorystycznych. Pomimo bardzo wielu zalet i korzyści, wynikających z zakupu zlewu granitowego, nie może zabraknąć pewnych niedoskonałości. Mianowicie, o zlew z granitu należy dbać, odpowiednio go czyszcząc i konserwując, aby mógł on zachować swój nienaganny wygląd.

W jaki sposób na zlewie granitowym powstają rysy?

Zlewozmywak granitowy ma bardzo dobre parametry, jednak nawet najbardziej solidny model zawsze narażony jest na pewne uszkodzenia, czy zarysowania podczas codziennego użytkowania. Na zlewie granitowym rysy mogą się pojawić, jeśli na jego powierzchnię, np. podczas mycia naczyń, spadną jakieś naczynia, czy sztućce. Rysy mogą powstać również jako efekt przesuwania garnków, czy patelni po powierzchni zlewu.

Kolejną sytuacją, po której mogą powstać nawet drobne rysy, jest celowe wrzucanie sztućców czy naczyń do zlewu z dużą siłą. Oczywiście przy normalnym użytkowaniu zlew granitowy nie zostanie w żaden sposób uszkodzony. Jednak mocniejsze uderzenia, czy częste, powtarzające się tarcie po powierzchni może sprawić, że takowe się pojawią. Jak odnowić zlew granitowy, na którym pojawią się rysy?

Jak usunąć rysę na granitowym zlewie?

Jeśli na Twoim zlewie pojawiły się rysy, powinieneś kupić specjalny środek do ich usunięcia i zastosować zgodnie z instrukcją producenta. Oczywiście taki zabieg warto wykonać nie tylko do dużych odprysków, ale także wszelkiego rodzaju drobnych rys. Jak wygląda proces usunięcia rysy z granitowego zlewu krok po kroku?

  1. Najpierw wyczyść dokładnie obie komory z zabrudzeń, resztek jedzenia i tłuszczy za pomocą płynu do naczyń.
  2. Potem spłucz płyn wodą i wytrzyj zlew do sucha ręcznikiem papierowym.
  3. Następnie na powierzchnię zlewu zaaplikuj zakupionym impregnat, dbając o to, by pokrył on widoczne rysy w całości.
  4. Kolejnym krokiem jest pozostawienie preparatu na czas wyznaczony przez producenta, a następnie wytarcie go do sucha.
  5. Tak zabezpieczony zlew najlepiej zostawić na całą noc, nie wlewając do niego wody.

Taką procedurę usuwania rys możesz powtarzać co tydzień, aby pozbyć się widocznych ubytków i odnowić zlew granitowy. Do wykonania impregnacji możesz wykorzystać różne środki na bazie oleju, jednak najlepiej zastosować te, dedykowane do zlewów granitowych.

Jak zabezpieczyć granit przed ponownym uszkodzeniem?

Aby zachować zlew granitowy w dobrej kondycji i nie dopuścić do powstawania rys, warto przestrzegać kilku zasad. Podstawową jest to, by unikać wrzucania do zlewu ostrych przedmiotów z dużej wysokości, które będą mogły łatwo zarysować jego powierzchnię. Co więcej, myjąc ciężkie garnki, czy naczynia żeliwne możesz zadbać o to, by nie rysować nimi po powierzchni zlewu. Należy także pamiętać o tym, by do czyszczenia granitowego zlewozmywaka nie stosować silnych detergentów z drobinkami ścierającymi. Zamiast tego zaleca się stosować delikatne środki chemiczne. Analogicznie, nie powinieneś stosować ostrych drutek i myjek, a jedynie miękkie gąbki i ściereczki.

Zapobiegawczo możesz także co jakiś czas stosować specjalne pasty, czy inne środki, które zabezpieczą powierzchnię przed uszkodzeniami. Warto sprawdzić także domowe sposoby na usuwanie zarysowań, takimi jak: przygotowanie domowej mikstury z octu, czy roztworu wody z sodą. Innym sposobem jest namoczenie zlewozmywaka na całą noc wodą z dodatkiem obu składników. Jeśli chodzi o zarysowania, pojawiające się na granitowym zlewie, na marginesie można dodać, że na jego powierzchni mogą pojawiać się także różne zabarwienia, np. osady wapienne, na które zlew jest szczególnie podatny, jeśli traktowany jest twardą wodą. Aby uniknąć powstawania takich osadów, zwróć uwagę na to, by po każdym użyciu osuszyć zlewozmywak z wody.

Popularne kategorie:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium