do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Czym jest kuchenny trójkąt roboczy?

Aranżując kuchnię idealną, wybieramy meble, dodatki, płytki i akcesoria. Podpatrujemy rozwiązania proponowane przez profesjonalnych projektantów wnętrz, ale często nie potrafimy zastosować ich rozwiązań w naszym pomieszczeniu. Albo mamy za małą, nieustawną kuchnię albo zbyt dużą jej powierzchnię do zaaranżowania. Im głębiej w las, a raczej kuchnię, tym ciężej dokonać jakiegokolwiek wyboru. Z pomocą przychodzi nam zasada kuchennego trójkąta roboczego.

Trójkąt roboczy — co to takiego?

W skład trójkąta roboczego wchodzi lodówka, płyta indukcyjna lub gazowa z piekarnikiem oraz zlew. Cały sekret polega na tym, aby wspomniane elementy trójkąta umieścić w bliskiej odległości od siebie. Urządzenie do przygotowywania dań na gorąco, lodówka i zlewozmywak to elementy kuchennego wyposażenia, z których najczęściej korzystamy. Ustawienie wspomnianych urządzeń na planie trójkąta, niedaleko od siebie, znacznie ułatwi kuchenne prace.

Najważniejszą zasadą trójkąta roboczego jest to, aby żaden z jego elementów nie stał bezpośrednio obok siebie. W internecie znaleźć można wizualizacje prawidłowego ustawienia urządzeń w kuchennym trójkącie roboczym. Podstawowe zasady tego rozwiązania nie mogą jednak zostać zastosowane w dowolnej kuchni.

W poszukiwaniu kuchni idealnej

Bądźmy szczerzy, zachowanie zasad kuchennego trójkąta roboczego nie jest możliwe do wykonania w każdej kuchni. Wielokrotnie zdarza się, że metraż pomieszczenia nie sprzyja odpowiedniemu ustawieniu lodówki, kuchenki/piekarnika i zlewozmywaka. Zdarza się również, że nie mamy możliwości umieszczenia piekarnika pod płytą gazową lub zwyczajnie wolimy, by znajdował się on na wygodnej wysokości. Materiały pomocnicze dostępne w internecie mają jedynie zobrazować, na czym polega funkcjonalność trójkąta. Nie próbuj ściśle trzymać się wytycznych i z miarką w dłoni wyznaczać miejsca na poszczególne elementy roboczej układanki. Jedyna zasada, jaką powinniśmy się kierować, to wygoda użytkowania.

Gdzie umieścić lodówkę, a gdzie zlew?

Propozycji ustawienia trójkąta roboczego jest kilka, najlepiej jednak kierować się własnymi spostrzeżeniami i przyzwyczajeniami. Kiedy wracamy z zakupów, potrzebujemy kawałka blatu, na którym możemy ułożyć zakupione produkty. Najlepiej jeśli taki blat znajduje się blisko lodówki. Dzięki temu szybko umieścimy w niej wszystkie produkty, które tego wymagają.

Kolejną rzeczą, jaką wykonujemy, to mycie owoców, idealnie byłoby więc mieć kawałek blatu obok zlewu, na którym możemy odstawić miskę z ociekaczem. Podczas przygotowywania posiłku, dobrze mieć pod ręką zlewozmywak, w którym umyjemy obrane ziemniaki, opłuczemy włoszczyznę, czy odcedzimy makaron. Aranżując przestrzeń kuchenną, nie możemy zapominać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Równie niewygodne, co niebezpieczne jest przenoszenie garnka z gorącą wodą w drugi koniec kuchni. Warto więc zapewnić sobie możliwość szybkiego przetransportowania go od razu do zlewu.

Umiejscowienie zlewozmywaka w prostej linii z indukcją lub płytą gazową znacznie skróci czas przygotowywania posiłku i zwiększy nasze bezpieczeństwo. Rzecz jasna urządzenie elektryczne pod żadnym pozorem nie może stać bezpośrednio przy źródle wody. Dlatego zlewozmywak oddzielamy od indukcji kawałkiem blatu, który dodatkowo służyć będzie jako przestrzeń robocza.

Należy również pamiętać o tym, aby zlewozmywak nie znajdował się zbyt daleko od zmywarki i aby śmietnik tradycyjnie znajdował się pod zlewem. Takie rozmieszczenie ułatwi utrzymanie kuchni w czystości. Podczas planowania trójkąta roboczego w naszej kuchni najlepiej kierować się własnymi potrzebami. To nasze codzienne czynności wykonywane w kuchni najlepiej wytyczą trójkąt roboczy.

Kuchnia jednorzędowa a trójkąt roboczy

Jeżeli dysponujemy kuchnią z zabudową w jednym ciągu lub aneksem kuchennym będącym częścią salonu, nie mamy możliwości usytuowania urządzeń na planie trójkąta. Bardzo ważne jest wówczas, aby lodówka, kuchenka i zlewozmywak były oddzielone blatami kuchennymi. Takie rozwiązanie znacznie usprawni kuchenne prace i zapewni bezpieczeństwo użytkowania poszczególnych urządzeń.

Posiadanie kuchni o dużej powierzchni nieco ułatwia zadanie i umożliwia rozmieszczenie poszczególnych urządzeń zgodnie z zasadami. W dużej kuchni mamy możliwość skorzystania z tak zwanej wyspy, na której możemy umieścić zlewozmywak lub płytę indukcyjną.

Szeroka gama dostępnych rozwiązań ułatwia dokonanie prawidłowego wyboru. Najważniejsze jest jednak, aby nie trzymać się sztywno wyrysowanych trójkątów i nie starać się na siłę wkomponowywać je w nasze kuchnie. Przeanalizujmy swoje codzienne zachowania dotyczące funkcjonowania w kuchni i obierzmy najwygodniejszy dla nas sposób ustawienia kuchenki, lodówki i zlewozmywaka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium