do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Perlator - co to takiego?

Perlator to niewielki element baterii umywalkowej, znajdujący się w miejscu wypływania wody. W sprzedaży spotkać możemy różne modele tego urządzenia – umywalkowe, zlewozmywakowe, wannowe i prysznicowe. Każdy rodzaj perlatora ma taką samą budowę i zasady działania. Zbudowany jest z sitka o niewielkich oczkach, którego zadaniem jest wytworzenie podciśnienia wypływającej wody i napowietrzenie jej. Dzięki temu perlator zwiększa objętość strumienia, znacznie ograniczając ilość wypływającej wody.

Perlator — doskonały wybór dla każdego gospodarstwa domowego

Podczas zmywania i kąpieli pod prysznicem zużywamy bardzo duże ilości wody. Podczas zmywania pod bieżącą wodą zużywa się ok. 12 litrów wody na minutę. Montaż perlatora pozwala na zmniejszenie wypływu wody nawet do 6 l/min. Taka oszczędność wody z pewnością przełoży się na wysokość rachunków. Perlator nie jest jednak zalecany w bateriach wannowych, ponieważ znacznie wydłuży czas napełniania wanny. Objętość strumienia wody płynącej przez perlator wydaje się być dużo większa, w rzeczywistości jednak napowietrzona woda wydostaje się z kranu w mniejszej ilości.

Ograniczenie zużycia wody to nie jedyny powód, dla którego powinniśmy wyposażyć nasze wylewki w perlator. Dzięki temu urządzeniu zmniejszymy również rachunki za prąd lub gaz. Napowietrzenie strumienia ma znaczący wpływ także na ilość podgrzewanej wody, w termie gazowej czy przepływowym podgrzewaczu wody. Mniejsza ilość wody zużywanej do kąpieli, to także mniejsza ilość ścieków, za które przecież też płacimy.

W sezonach letnich nie dało się przeoczyć komunikatów w telewizji i radio, apelujących o zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych. Byliśmy świadkami poważnych deficytów wody, także na terenie naszego kraju. Dzięki montażowi perlatorów i zmniejszeniu zużycia wody dbamy również o środowisko. Przy użyciu odpowiedniego modelu perlatora jesteśmy w stanie ograniczyć wypływ wody nawet o 60%. Jeśli każdy wyposaży swoją baterię w to urządzenie, znacząco przyczyni się to do ochrony środowiska.

Tani perlator — czy to dobry wybór?

W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów perlatorów. Użytkownicy tego rodzaju urządzeń przestrzegają przed ich najtańszą wersją. Perlatory z najniższej półki powodują nieprawidłowy przepływ wody przez sitko i jego bardzo szybkie zakamienienie. Kamień w perlatorze powoduje wyciek wody poza sitkiem i może spowodować poważną awarię całej baterii. Ciśnienie wody napierające na elementy całej instalacji z czasem wytworzy w niej ujście, które narazi nas na poważne koszty naprawy. W najtańszych perlatorach producenci nie przewidzieli także demontażu poszczególnych części urządzenia, co z czasem może doprowadzić do całkowitego zamknięcia wypływu wody. Zdecydowanie poleca się zakup urządzenia lepszej jakości, które daje możliwość wyczyszczenia sitka i innych elementów perlatora. Dzięki dokonaniu takiego wyboru perlator posłuży nam na lata.

Jak wybrać odpowiedni perlator?

Perlatory dzielą się na urządzenia z gwintem zewnętrznym, wkręcane wewnątrz baterii, jak również z gwintem wewnętrznym, który umożliwia montaż perlatora od zewnątrz wylewki. Wybór odpowiedniego rodzaju urządzenia, zależy od tego, w jaki gwint została wyposażona wylewka. To pierwszy aspekt, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu perlatora. Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest ilość zużywanej wody. Zazwyczaj zaleca się wybór perlatora ograniczającego wypływ wody do ok. 6 l/min do baterii kuchennych. Idealnym wyborem będzie perlator z przegubem kulowym, który pozwala na skierowanie strumienia wody w dowolnym kierunku. W perlatorach wysokiej jakości mamy również możliwość zmiany rodzaju strumienia wody ze zwykłego na igiełkowy, co dodatkowo ułatwia pracę przy zlewozmywaku. Należy pamiętać, że posiadanie zmywarki nie zwalnia nas z konieczności montażu urządzenia ograniczającego przepływ wody. Pod bieżącą wodą myjemy przecież warzywa i owoce, a także często płuczemy brudne naczynia przed ich włożeniem do zmywarki. Z kolei wylewkę prysznicową i umywalkową w łazience wystarczy wyposażyć w perlator zmniejszający ilość wypływającej wody do 3 l/min.

Materiał, z jakiego wykonywane są perlatory, to metal, plastik lub silikon. Wybierając perlator z metalu, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był on nierdzewny. Metalowe perlatory wymagają również częstego czyszczenia sitka, w odróżnieniu od perlatorów silikonowych.

Podsumowując, niewątpliwie zakup perlatora pozwoli na znaczne ograniczenie wydatków związanych ze zużyciem wody. Wybierając odpowiednie urządzenie, należy kierować się nie tylko jego estetycznym wyglądem, ale także łatwym dostępem do elementów wymagających czyszczenia. Dodatkowo decydując się na perlator odporny na korozję, przez długie lata możemy cieszyć się jego funkcjonalnością i mniejszymi rachunkami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium