
Umywalka bez przelewu to taka, w której nadmiar nagromadzonej wody nie wydostaje się specjalnym otworem do kanalizacji. W wersji z otworem przelewowym podczas nalewania wody nie ma potrzeby ciągłego kontrolowania jej poziomu. Umywalki bez przelewu są jednak zdecydowanie wygodniejsze w utrzymaniu czystości. W otworze odpływowym, z czasem gromadzi się kamień i osad, który wymaga regularnego czyszczenia. Wybierając umywalkę bez dodatkowego odpływu, nie musimy pamiętać o czyszczeniu trudno dostępnych miejsc.
Rodzaje umywalek bez przelewu
W ofercie producentów znaleźć można dwa rodzaje umywalek bez przelewu.
- Umywalka nablatowa to typ armatury łazienkowej instalowany bez konieczności wycinania dużego otworu w blacie łazienkowym. Jedyne otwory, jakie musimy wykonać, to miejsce na odpływ i przyłącze. W przypadku umywalek bez otworu odpływowego użytkownicy polecają wybór modelu nablatowego. Po ewentualnym przelaniu się wody nie ma ryzyka uszkodzenia blatu łazienkowego.
- Umywalka wpuszczana w blat również nie musi mieć dodatkowego odpływu. To klasyka, która pasuje do łazienek w każdym stylu.
Wybór odpowiedniej umywalki zależy od upodobań użytkowników i wystroju łazienki. Umywalki bez przelewu nadają łazience estetycznego i wyjątkowego wyglądu.
Akcesoria do umywalek bez przelewu
Aby umywalka bez otworu przelewowego była jak najbardziej funkcjonalna, trzeba wyposażyć ją w odpowiednie akcesoria.
- Korek — niezbędna część każdej umywalki. Do umywalek bez przelewu dedykowane są różne rodzaje korków. Zaleca się montaż korka, który nie zamyka przepływu wody w całości. Takie rozwiązanie zapobiega przelaniu się wody poza krawędź umywalki. Najlepszym wyborem będzie korek mosiężny. Ten rodzaj korka cechuje wysoka odporność na zmienną temperaturę i działanie środków chemicznych. Najczęściej polecany typ korka do umywalek bez przelewu to tzw. korek push-open. Pozwala on na szybkie otwarcie odpływu umywalki i odprowadzenie wody w bardzo krótkim czasie.
- Syfon — w przypadku umywalek bezprzelewowych każdy rodzaj syfonu będzie odpowiedni. Jednak zmiana temperatury wody i środki chemiczne używane do utrzymania umywalki w czystości mogą z czasem uszkodzić syfon i doprowadzić do awarii całego układu odprowadzania wody. Dlatego ważny jest wybór syfonu wykonanego z materiału odpornego na wyżej wymienione czynniki.
Projekt łazienki w konkretnym stylu. Jaką umywalkę wybrać?
Styl skandynawski
Łazienki w stylu skandynawskim cechuje minimalizm i stonowany dobór dodatków. Kolorystyka pomieszczenia to spokojne odcienie beżu, bieli i szarości z delikatnymi akcentami kontrastującej czerni. Do łazienki w tym stylu poleca się wybór umywalki wykonanej z ceramiki. Taki dobór armatury dodaje wnętrzu bardzo estetycznego wyglądu.
Styl nowoczesny
Polecany szczególnie dla osób niebojących się kolorowych akcentów. W nowoczesnym wystroju wnętrz przeważają proste, wyraziste krawędzie. Kolorystyka tego typu pomieszczeń oscyluje w tonacji bieli, czerni, brązu i beżu z odważnym akcentem kolorystycznym, który wizualnie ożywi łazienkę. W takiej stylizacji często spotkać można umywalki nablatowe wykonane z kompozytu, w oryginalnych kształtach i np. w kolorze czerwieni. Dobór dodatków w postaci dekoracji i tekstyliów w tym samym kolorze zachwyca każdego, kto przestępuje próg łazienki.
Styl eklektyczny
Przeznaczony dla osób odważnych, niebojących się przełamywania schematów. W stylu eklektycznym spotkamy połączenie glazury i terakoty o różnym kształcie i fakturze. W takich wnętrzach spotkać możemy oryginalne połączenia kolorystyczne i mieszanie stylu retro z nowoczesnym. Wnętrze wydawać się może nieco chaotyczne, ale przy dłuższym użytkowaniu zachwyca oryginalnością. Do takich wnętrz można wybrać umywalkę np. z kamienia rzecznego. Jej kształt i wygląd doskonale dopełni nietuzinkowy charakter pomieszczenia.
Styl hiszpański
Bardzo ciekawe wnętrze, zachowane w ciepłej kolorystyce beżu, czerwieni, pomarańczu i drewna. Tego typu wnętrza przywodzą na myśl słoneczną Barcelonę z całym jej wesołym gwarem i wysmakowanym designem pomieszczeń. Ceramika łazienkowa w stylu hiszpańskim bardzo często zdobiona jest biżuteryjnymi dodatkami i wielobarwnymi patchworkami. Meble łazienkowe wykonane są w większości z drewna, a umywalki stanowią całość z blatem łazienkowym. To idealne rozwiązanie niwelujące ryzyko uszkodzenia drewnianego blatu i frontów szafki.
Wybór armatury łazienkowej to nie lada wyzwanie. Umywalka to bowiem kluczowy element wystroju łazienki, stanowiący dopełnienie każdego pomieszczenia bez względu na to, jaki styl wystroju wybierzemy.