do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Prawidłowa wentylacja łazienki i rodzaje wentylacji

Brak odpowiedniej wentylacji, zwłaszcza w łazience, może powodować rozwój groźnych dla zdrowia grzybów i pleśni. Dlatego ten system, który odpowiada za prawidłową wymianę powietrza, jest tak ważny w każdym domu. W tym przypadku nie ma miejsca na półśrodki. Wentylacja w każdym z pomieszczeń spełnia kluczową funkcję – reguluje mikroklimat w domu, a także odpowiada za właściwy poziom wilgotności powietrza. Nie od dziś wiadomo, że nadmierna wilgoć jest znakomitym środowiskiem do rozwoju pleśni, a ponadto brak właściwej wentylacji w przypadku posiadania w domu pieca gazowego może być nawet zagrażać życiu domowników! Jak ważna jest regularna wymiana powietrza w domu?

Rola wentylacji w domu

Wentylacja w domu pełni bardzo ważną funkcję, dlatego już na etapie wykańczania mieszkania trzeba zadbać o odpowiednie rozmieszczenie kratek wentylacyjnych. Sam system montowany jest natomiast dużo wcześniej przez wykwalifikowaną ekipę budowlaną. Sprawy system wentylacyjny ma znaczenie dla całego domu. Odprowadza on nadmiar wilgoci oraz zanieczyszczenia na zewnątrz budynku. Nieprawidłowo działająca wentylacja może skutkować nadmiernym gromadzeniem się pary wodnej, a co za tym idzie – wnikaniem wilgoci w ściany i powstawaniem nie tylko zaduchu, ale również grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla dróg oddechowych. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza dla dzieci, u których może to powodować również wszelkiego rodzaju alergie, a w skrajnych przypadkach nawet astmę.

Jakie są rodzaje wentylacji w łazience?

W szczególności w łazience bardzo istotna jest odpowiednia wentylacja. To właśnie ona pozwoli zapewnić pomieszczaniu cyrkulację powietrza na właściwym poziomie. Dzięki niej z pomieszczenia usuwany będzie nadmiar wilgoci, a to z kolei pozwoli zapobiec powstawaniu pleśni i grzybów, które w łazience gromadzą się na suficie, a także w takich miejscach jak obrzeża wanny w okolicy baterii wannowych, gdzie często skrapla się woda. Rodzaj wentylacji należy dopasować do danego pomieszczenia. Zatem jeśli mówimy o niewielkiej łazience, w zupełności wystarczy wentylacja grawitacyjna, która objawia się w formie kratki przy samym suficie. Bardzo ważne jest jej ustawienie. Powinna się ona znajdować jak najdalej od drzwi, aby pobierała powietrze z całego pomieszczenia. Dla wzmocnienia efektu można zainstalować dodatkowo wentylator mechaniczny, który zazwyczaj uruchamia się wraz z włączeniem światła w łazience. Stosuje się go z reguły w salonach kąpielowych lub dużych łazienkach. Montuje się go bezpośrednio w kratkach lub w kanałach wywiewnych. Jego montaż nie jest jednak możliwy, jeśli kratka lub przewody wentylacyjne połączone są z wylotem systemu spalinowego junkersa, lub pieca gazowego. W takim przypadku spaliny mogą być zasysane do łazienki, co może skutkować nawet zaczadzeniem.

Czym różni się wentylacja grawitacyjna od mechanicznej?

Systemy wentylacyjne, które montuje się w domu, można podzielić na dwa rodzaje – grawitacyjny i mechaniczny. Każdy z nich ma swoje konkretne przeznaczenie oraz zalety.

Wentylacja grawitacyjna

W tym przypadku powietrze, które znajduje się wewnątrz pomieszczenia, wysysane jest poza budynek dzięki kanałom wentylacyjnym. W domu jego zwieńczeniem jest kratka wentylacyjna. Natomiast do mieszkania świeże powietrze dostaje się przez okna. Ta wymiana zachodzi dzięki naturalnemu procesowi. Ciąg powietrza, który wówczas powstaje, warunkowany jest przez różnice temperatur. Na zewnątrz jest chłodniej niż wewnątrz, dlatego najlepiej działa on w okresie jesienno-wiosennym. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się blisko sufitu, a daleko od drzwi, aby móc sprawnie działać w całym pomieszczeniu. Warto mieć na uwadze, że w kratce wentylacyjnej nie powinno instalować się siatki przeciw insektom, ponieważ blokuje ona przepływ powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Ten rodzaj wentylacyj wykorzystywany jest w większych łazienkach. Jego działanie polega na zamontowaniu małego wentylatora bezpośrednio w wylocie kanału wentylacyjnego. Instaluje się go z różnych względów. Wyróżnia się zatem niesprzyjający kierunek wiatru, niewielkie różnice temperatur, które nie pozwalają na prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej oraz zbyt nisko osadzony komin. W teorii wentylacja mechaniczna ma za zadanie wspierać naturalną wymianę powietrza. Warto pamiętać, że nawet w łazience, w której znajduje się okno, nie można zrezygnować z wentylacji. W tym przypadku należy dobrać odpowiedni wariant, który pozwoli zapewnić cyrkulację powietrza na właściwym poziomie. Warto jedynie unikać nawiewników okiennych, które mogą negatywnie wpłynąć na komfort cieplny podczas kąpieli.

Łazienka

Wentylacja w łazience z piecem gazowym

Wentylacja w łazience, w której znajduje się piec gazowy to absolutna podstawa. Tutaj trzeba dobrać rodzaj wentylacji do urządzenia. Jeśli mowa o przepływowym podgrzewaczu wody w zupełności wystarczy kratka wentylacyjna uzupełniona ewentualnie o wentylator mechaniczny. Kratka musi być cały czas odsłonięta, a wentylacyjna na bieżąco sprawdzana. Nieprawidłowa cyrkulacja powietrza może skutkować zaczadzeniem. Jeśli świeże powietrze nie będzie napływać do łazienki, zaburzony zostaje proces spalania gazu, a co za tym idzie, zacznie wydzielać się czad, który jest tzw. cichym zabójcą – nie jest on wyczuwalny w powietrzu. Natomiast w przypadku pieca dwufunkcyjnego z otwartą komorą spalania wymagane jest zamontowanie osobnego systemu wentylacji z przewodem z zewnątrz. Jest to nawet regulowane polskimi przepisami i skrupulatnie sprawdzane.

Bez względu na to, jaką wentylację zastosujesz w swojej łazience, warto pamiętać o cyklicznym czyszczeniu i sprawdzaniu przewodów wentylacyjnych, które zlecić można kominiarzowi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium