do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Rodzaje baterii łazienkowych - przegląd

Wybór konkretnej baterii łazienkowej może być utrudniony ze względu na różnego rodzaju modele oferowane w sklepach. W każdym pomieszczeniu sanitarnym należy znaleźć miejsce dla wariantu umywalkowego, prysznicowego bądź wannowego w zależności od potrzeb oraz bidetowego, jeśli dysponujemy bidetem. Poszczególne baterie łazienkowe różnią się przede wszystkim zastosowaniem, a także względami estetycznymi i funkcjami wpływającymi na komfort i bezpieczeństwo ich użytkowania. W dzisiejszym wpisie prezentujemy przegląd baterii cieszących się największym zainteresowaniem i popularnością. Wśród nich z pewnością znajdziesz idealną propozycję dla siebie.

Podział baterii łazienkowych ze względu na przeznaczenie

Baterie łazienkowe to zdecydowanie jedne z najważniejszych elementów wyposażenia pomieszczenia sanitarnego, z którym spotykamy się każdego dnia. Odpowiadają za sterowanie ciśnieniem i temperaturą wody, i różnią się przede wszystkim przeznaczeniem. Poniżej prezentujemy podział baterii łazienkowych ze względu na zastosowanie.

Baterie łazienkowe umywalkowe

Bateria umywalkowa znajduje się w każdej łazience. Zwykle modele te należą do najpraktyczniejszych i bardzo poręcznych, gdyż ich celem jest ułatwienie mycia rąk i zwiększenie komfortu podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Ich rodzaj warto dopasować do umywalki, co dotyczy zarówno sposobu montażu, jak i wielkości oraz kształtu.

Baterie łazienkowe bidetowe

Bidet jest obecnie coraz popularniejszym elementem wyposażenia w nowoczesnych łazienkach, gdyż pozwala w wygodny sposób zadbać o higienę miejsc intymnych. Wśród baterii bidetowych można wymienić modele z perlatorem regulowanym pod odpowiednim kątem, a także warianty wyposażone w węża i słuchawkę. Są one komfortowe w użytkowaniu, a ich działanie najczęściej opiera się na systemie click-clack, który uruchamia strumień na kilka sekund, po czym samoczynnie się wyłącza.

Baterie łazienkowe wannowe

Baterie łazienkowe wannowe są obecne w każdym pomieszczeniu kąpielowym, w którym znajduje się wanna. Składają się z korpusu i przełącznika umożliwiającego zmianę dopływu wody z wylewki do słuchawki i odwrotnie, dzięki czemu są bardzo praktyczne i zapewniają komfort podczas kąpieli. Mogą mieć różny sposób montażu, a szeroki wybór modeli sprawia, że z pewnością każdy znajdzie idealną propozycję dla siebie.

Baterie łazienkowe prysznicowe

Baterie natryskowe są montowane w kabinach prysznicowych. Ich wygląd zbliżony jest do modeli wannowych, jednak w przeciwieństwie do nich nie są wyposażone w wylewkę i przełącznik. Poszczególne baterie mogą być oferowane z zestawem natryskowym lub bez. W komplecie najczęściej znajduje się wąż, słuchawka i uchwyt. Ich design, budowa i kształt są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić i umilić korzystanie z prysznica.

Różnice między bateriami łazienkowymi pod względem budowy i funkcjonalności

Wybierając baterię łazienkową, warto zwrócić uwagę na budowę, kształt oraz dodatkowe cechy praktyczne, które zwiększają funkcjonalność, komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Poszczególne warianty mogą być wyposażone w szereg nowoczesnych funkcji, które pozwolą także zaoszczędzić wodę, a tym samym także pieniądze.

Baterie łazienkowe jedno i dwuuchwytowe

Rodzaj uchwytu to bardzo ważny element każdej baterii łazienkowej. Do najwygodniejszych modeli zalicza się warianty jednouchwytowe, które są wyposażone w jedną dźwignię pozwalającą na sprawne i szybkie ustawienie odpowiedniej temperatury wody za pomocą jednej ręki. W przypadku tych modeli warto zwrócić uwagę na dobrej jakości głowicę baterii, która odpowiada za mieszanie ciepłej i zimnej wody, co pozwoli uniknąć usterek na przyszłość. Baterie łazienkowe dwuuchwytowe są wyposażone, jak sama nazwa wskazuje, w dwa, niezależne od siebie uchwyty, za których pomocą ustawia się temperaturę i moc strumienia. Nie są one tak praktyczne jak modele jednouchwytowe, jednak w niektórych wnętrzach dużo lepiej się prezentują, np. wybierając baterię typu vintage z rozetowymi uchwytami w kolorze starego złota do łazienki zaaranżowanej w stylu retro.

Baterie łazienkowe termostatyczne

Baterie termostatyczne są wyposażone w innowacyjne systemy kontroli temperatury, którą można ustawić za pomocą specjalnego pokrętła. Po dokonaniu optymalnej dla siebie regulacji strumień będzie miał żądaną temperaturę od razu po odkręceniu kranu, co sprawdzi się w szczególności podczas mycia rąk, a także będzie doskonałym rozwiązaniem w trakcie brania kąpieli czy prysznica. Woda będzie miała zawsze taką samą temperaturę, co chroni przed przypadkowym poparzeniem się i zwiększa bezpieczeństwo użytkowania baterii. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci.

Baterie łazienkowe bezdotykowe

Baterie łazienkowe bezdotykowe to nowoczesne i funkcjonalne modele, które są wybierane przez osoby ceniące sobie wygodę i komfort podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Aby je uruchomić, wystarczy lekko dotknąć baterię bądź podstawić dłonie pod kran w miejscu, w którym znajduje się fotokomórka. Takie modele należą do wariantów automatycznie odcinających strumień wody po określonym czasie.

Dodatkowe funkcje baterii łazienkowych

Podczas wyboru baterii łazienkowej warto również zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, wśród których znajduje się między innymi perlator. Jest to element odpowiadający za napowietrzanie, dzięki czemu płynący strumień jest silniejszy i wydajniejszy, co pozwala zaoszczędzić zużycie wody. Ciekawym rozwiązaniem jest również ogranicznik oporowy temperatury, który pozwala ustawić optymalną temperaturę wody, a w celu uzyskania cieplejszego strumienia trzeba pokonać lekki opór ogranicznika, co przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania baterii. Funkcją pozwalającą również oszczędzić wodę jest tak zwany system quick stop, który odpowiada za wypłynięcie określonej ilości wody po naciśnięciu przycisku na baterii.

Montaż baterii – czym się różnią sposoby instalacji armatury łazienkowej?

Zanim zdecydujemy się na konkretny model baterii łazienkowej, warto również poznać wszystkie sposoby montażu, od których wiele zależy, gdyż konkretna instalacja powinna być dostosowana przede wszystkim do posiadanej ceramiki łazienkowej i możliwości. Niektóre modele są przeznaczone do montażu ściennego, podczas gdy inne instaluje się podtynkowo. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje i różnice.

Baterie łazienkowe stojące

Baterie łazienkowe stojące, inaczej nazywane sztorcowymi, są montowane w przeznaczonych do tego celu, specjalnych otworach znajdujących się na obrzeżu umywalki, wanny czy bidetu. Modele te należą do najpopularniejszych ze względu na najłatwiejszy sposób montażu, bez konieczności kucia ścian. Takie rozwiązanie pozwala również na szybką wymianę baterii w razie potrzeby, bez dużej ingerencji i przeprowadzania generalnego remontu. Modele tego rodzaju umożliwiają także montaż w dowolnym momencie, nawet tuż po wykończeniu ścian czy położenia glazury.

Baterie do łazienki

Baterie łazienkowe ścienne

Ścienne baterie łazienkowe są przymocowane bezpośrednio do instalacji, dlatego są najczęściej spotykane w przypadku pryszniców i wanien. Ich mechanizm sterujący montuje się w ścianie, natomiast na zewnątrz pozostawia się jedynie dźwignię z maskownicą, wylewką i przełącznikiem. Są to bardzo atrakcyjne wizualnie rozwiązania, które nie zaburzają estetyki wnętrza łazienkowego.

Baterie łazienkowe podtynkowe

W przypadku baterii łazienkowych podtynkowych cały ich mechanizm sterujący znajduje się w ścianie, dzięki czemu na zewnątrz są widoczne tylko niezbędne elementy, co również pozwala zachować spójność i harmonijność aranżacji. Takie rozwiązanie wygląda bardzo elegancko, nowocześnie i minimalistycznie, jednak warto pamiętać, że naprawa ewentualnych awarii może być problematyczna ze względu na konieczność dużej ingerencji w celu dostania się do elementów montażowych i sterujących.

Baterie łazienkowe wolnostojące

Baterie łazienkowe wolnostojące montuje się przy umywalkach lub wannach np. na blacie bądź bezpośrednio na posadzce przy wyborze wysokich wariantów. To bardzo eleganckie rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Tego rodzaju modele są zalecane do większych i przestronniejszych łazienek, w których jest dużo wolnej przestrzeni.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium