Każda osoba, która jest obecnie na etapie urządzania lub remontu kuchni, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że nie może w niej zabraknąć zlewozmywaka. Okazuje się on bardzo potrzebny przy przygotowywaniu posiłków, pozwala także na umycie garnków, naczyń i żywności. Zlewozmywaki kuchenne można kupić nie tylko w marketach budowlanych, lecz także w sklepach internetowych oraz sklepach z wyposażeniem kuchni. Nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę z tego, jak wiele rodzajów zlewozmywaków jest dostępnych na rynku. Dobrze poznać zalety poszczególnych modeli, zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnego produktu.
Zlewozmywaki kuchenne i ich rodzaje
Podczas wyboru zlewozmywaka do kuchni trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych kryteriów, według których można wyróżnić poszczególne modele zlewów. Mowa tutaj między innymi o materiale wykonania, sposobie montażu czy liczbie komór. Są to elementy wpływające nie tylko na estetykę sprzętu, lecz także na jego trwałość i funkcjonalność.
Zlewozmywaki podzielone ze względu na materiał wykonania
Osoby poszukujące nowego zlewozmywaka do kuchni na pewno powinny zdecydować o tym, z jakiego materiału będzie wykonany idealny model. W Polsce producenci zlewów kuchennych są w stanie zaproponować kilka rozwiązań wartych uwagi. W sklepach można kupić szereg funkcjonalnych modeli, takich jak:
Zlewozmywaki ze stali
Modele wykonane z emaliowanej stali to bardzo nowoczesne zlewozmywaki, na których nie widać zabrudzeń i zacieków. Ich powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości, a także odporna na działanie kwasów i wysokich temperatur. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zlewy ze stali nie są pozbawione wad. Charakteryzują się stosunkowo niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a dodatkowo, wraz z upływem czasu, ich błyszcząca powierzchnia może stać się matowa. Zlewy stalowe wymagają dość czasochłonnych czynności konserwacyjnych, aby przez długi czas prezentowały się jak nowe. Stanowią jednak doskonałe uzupełnienie industrialnych i nowoczesnych kuchni o dość chłodnym i prostym charakterze.
Zmywaki z granitu
Tego rodzaju modele wykonuje się z kompozytu, w skład którego wchodzi kilka minerałów. To właśnie od ich jakości zależy wytrzymałość i trwałość zlewów granitowych. Wysokiej klasy modele pozostają odporne nie tylko na zabrudzenia, lecz także odpryski, uszkodzenia mechaniczne oraz wysokiej temperatury. Dość łatwo utrzymać je w czystości – zachowują nienaganny wygląd przez długie lata. Zlewy granitowe są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, dzięki czemu bez żadnych problemów można dopasować je do wystroju każdej kuchni. Będą się świetnie prezentować zarówno we wnętrzu nowoczesnym, minimalistycznym, jak i klasycznym.
Zlewozmywaki ceramiczne
Ceramika to materiał, który coraz częściej wykorzystuje się w domowych kuchniach. Dzięki temu, że zlewy ceramiczne produkuje się w oparciu o nowoczesne technologie, są one bardzo trwałe, estetyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Wykonuje się je z wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze gliny – uwaga – jest to materiał, który stosunkowo łatwo uszkodzić, dlatego przy korzystaniu ze zlewozmywaka ceramicznego zaleca się zachować dużą ostrożność. Zlewozmywaki ceramiczne najlepiej prezentują się w kuchniach utrzymanych w stylu retro, vintage bądź prowansalskim.
Podział zlewozmywaków ze względu na rodzaj montażu
Zmywaki kuchenne można także podzielić, biorąc pod uwagę sposób ich montażu. Wyróżnia się między innymi:
Zlewozmywaki nasadowe
To najpopularniejsze modele zlewozmywaków, które bez żadnych problemów można zamontować całkowicie samodzielnie. Ich instalacja jest bardzo prosta i polega na nałożeniu sprzętu na szafkę, a następnie uszczelnieniu wszystkich wolnych przestrzeni przy pomocy silikonu sanitarnego. Warto zadbać o to, aby zminimalizować ilość szczelin do minimum. Są to bowiem miejsca, w których mogłyby się gromadzić różnego rodzaju zanieczyszczenia.
Zlewozmywaki wpuszczane
W celu montażu tego rodzaju modeli należy wyciąć w blacie kuchennym specjalny otwór – najlepiej sugerować się przygotowanym przez producenta schematem. Zlewozmywak wbudowany doskonale stapia się z blatem i tworzy z nim spójną całość. Z racji tego, że ściśle przylega do blatu, stanowi bardzo praktyczne rozwiązanie, nie powstają bowiem żadne szpary i szczeliny, w których mogłyby gromadzić się brud i resztki jedzenia.
Zlewozmywaki podwieszane
Zlewozmywaki podwieszane są montowane na podobnych zasadach jak zlewozmywaki wpuszczane, niemniej jednak ich instalacja (ze względu na dość duży stopień skomplikowania) wymaga z reguły pomocy fachowca. Montaż zlewozmywaków podwieszanych następuje od dołu, co pozwala na dowolne łączenie komór.
Powiązane kategorie sklepowe:
- Zlewozmywaki granitowe
- Zlewozmywaki jednokomorowe
- Zlewozmywaki dwukomorowe
- Zlewozmywaki 1,5 komorowe
- Zlewozmywaki jednokomorowe z ociekaczem
- Zlew 60 cm
- Zlewozmywaki czarne
- Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej
- Zlewozmywaki dwukomorowe stalowe
- Zlewozmywaki wymiary
- Zlewozmywaki podwieszane
- Zlewozmywaki okrągłe jednokomorowe
- Zlewozmywaki narożne do kuchni
- Zlewozmywaki stalowe
Podział zlewozmywaków ze względu na liczbę komór
Dostępne w ofertach producentów zlewy kuchenne różnią się od siebie także pod względem liczby komór. Podstawowe modele to:
Zlewozmywaki jednokomorowe
Są one wyposażone w jedną komorę z odpływem. Najczęściej występują w kształcie prostokąta lub okręgu. Niektóre z dostępnych w sklepach zlewozmywaków jednokomorowych wyposażono dodatkowo w ociekacz. To modele polecane osobom dysponującym niewielką przestrzenią kuchenną oraz posiadającym zmywarkę. Wymiary zlewozmywaków jednokomorowych zazwyczaj wynoszą od 40 do 50 cm.
Zlewozmywaki półtorakomorowe
To stosunkowo rzadko wybierane modele zmywaków, które charakteryzują się dodatkiem mniejszej komory wyposażonej w odpływ – najczęściej wykorzystuje się ją do płukania produktów spożywczych. Poza nią zlewozmywak posiada także tradycyjną, dużą, główną komorę do mycia. Łączą w sobie oszczędność miejsca i wysoką funkcjonalność, nic więc dziwnego, że cieszą się coraz większą popularnością.
Zmywaki dwukomorowe
Tego typu modele zmywaków są wyposażone w dwie komory o tych samych wymiarach (z odpływem). To modele gwarantujące duży komfort użytkowania i mycia naczyń. Najczęściej wybierane są przez rodziny z dziećmi oraz osoby, które nie posiadają zmywarki.