do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Szafka wisząca do łazienki - na jakiej wysokości ją zamontować?

Wszystkie elementy znajdujące się w łazience mają swoje konkretne przeznaczenie. Wygoda użytkowania każdego z nich w dużej mierze zależy od odpowiedniego ustawienia. Musi być ono ergonomiczne i dopasowane to mieszkańców. To samo dotyczy szafek – ich wysokość powinna być przede wszystkim dostosowana do potrzeb lokatorów, a także do reszty mebli, w tym również armatury łazienkowej. Warto pamiętać również o tym, że szafki wiszące oraz stojące przeznaczone do łazienki powinny odznaczać się trwałą, odporną na wilgoć konstrukcją. Istotny jest także ich montaż, toteż zanim wybierzesz konkretny model, dowiedz się, na jakiej wysokości powinieneś zamontować szafkę, a co za tym idzie – jaki model sprawdzi się w Twojej łazience.

Szafka wisząca do łazienki – przede wszystkim rozmiar

Szafka w łazience ma przede wszystkim spełniać funkcje miejsca do przechowywania rzeczy. Często ma także dodatkowe zadania. Z powodzeniem znajdziesz szafki do łazienki z lustrem, które z reguły kryją szczoteczki do zębów, kremy i waciki. Dzięki nim możemy również swobodnie przejrzeć się przy codziennych zabiegach higienicznych. Szafka do łazienki, która rozmiarem odpowiada wymiarom pomieszczenia oraz jest odpowiednio głęboka to najlepszy wybór. Warto zatem dokładnie wymierzyć łazienkę i dopasować miejsce, które będzie najbardziej funkcjonalne. Należy mieć też na uwadze fakt, że szafka, w szczególności ta wisząca, nie może być nadmiernie obciążona. Z tego powodu równie ważne jest rozplanowanie, jakie przedmioty będą w niej przechowywane. Jeśli zdecydujesz, że wewnątrz będą się znajdować jedynie drobne rzeczy higieniczne, to w zupełności wystarczy Ci wąska szafka z drzwiczkami. Jeśli wybierzesz model z lustrem, warto mieć na uwadze, że szkło jest ciężkie i zdecydowanie lepiej będzie nabyć model dwuskrzydłowy z cienkiego szkła – wówczas ciężar rozkłada się na dwie płaszczyzny. Natomiast na cięższe rzeczy takie jak płyny do płukania, proszki, kapsułki, czy suszarki do włosów lepsze będą głębsze szafki, dlatego na takie przedmioty częściej wybierane są stojące komody z szufladami.

Szafka wisząca do łazienki – jaką głębokość wybrać?

Szafki do łazienek, zarówno te podwieszane, jak i stojące, mają różne głębokości. To również na tej podstawie dobrać można konkretny model do wspomnianego pomieszczenia. W głównej mierze wyróżnia się 4 głębokości – 15, 20, 25 oraz 30 cm. Począwszy od pierwszej, każda z nich ma określoną pojemność. 15-centymetrowa szafka jest najwęższa i zazwyczaj sprawdza się w bardzo małych łazienkach. Szafka 20 cm należy do najbardziej popularnych i w niej zmieścimy wystarczającą ilość przedmiotów dla całej rodziny. Natomiast szafki wiszące o głębokości 25 cm mogą być zbyt dominujące i mocno wystawać, zwłaszcza jeśli będą umieszczone nad umywalką. Mogą nie tylko zaburzać proporcje, ale również przeszkadzać przy codziennych czynnościach higienicznych. Z tego powodu najlepiej sprawdzą się nad pralką lub w innym miejscu, w którym bez przeszkód można otworzyć drzwiczki. Wersja największa ze standardowych, czyli 30 cm, to alternatywa, która znajdzie zastosowanie w przestronnych łazienkach. Można umieścić ją również jako szafkę narożną. Z pewnością pozwoli ona schować wiele przedmiotów, nawet tych większych, takich jak płyny do płukania. Ciekawe rozwiązania w zakresie szafek wiszących do łazienki znajdziesz w asortymencie sklepu online taniezlewozmywaki.pl. Nie brakuje w nim klasycznych, ale również nietuzinkowych rozwiązań, które będą komponować się nawet z bateriami umywalkowymi w czarnym czy złotym kolorze.

Montaż szafki wiszącej w łazience – jaką wysokość wybrać?

Po dokładnym wymierzeniu miejsca, gdzie będzie znajdowała się szafka, warto dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do danego produktu. Znajdziesz w niej wszystkie informacje dotyczące potrzebnych narzędzi, zawiasów oraz sposobu montażu. Następnie warto ustalić, na jakiej wysokości powiesić szafkę nad umywalką. To miejsce jest najczęściej wybieranym sektorem, w którym umieszcza się wiszącą szafkę w łazience.

Szafka łazienkowa

Jeśli zdecydujesz się na szafkę wiszącą z lustrem, powinna mieć ona odpowiednią wysokość, aby można było nie tylko wygodnie się przejrzeć, ale także skorzystać z umywalki. Optymalne będzie zatem dopasowanie jej do naszego wzrostu – po zawieszeniu oczy powinny znajdować się na wysokości ¾ od dolnej krawędzi lustra. Zanim rozpoczniesz montaż, należy odpowiednio wymierzyć całość i zaznaczyć tę wysokość w wyraźny sposób na ścianie. To samo dotyczy szafki wiszącej z umywalką. Powinna ona zawisnąć na wysokości między 80 a 90 cm. Wówczas sięgać będzie mniej więcej wysokości naszych bioder, być może lekko powyżej.

Kolejno należy wymierzyć, jaki jest rozstaw pomiędzy zawieszkami szafki i wszystko dokładnie zaznaczyć na ścianie. W tym miejscu dochodzimy do wywiercania otworów, w których znajdować się będą listwy montażowe. Do ich przymocowania wymagane będzie użycie kołków rozporowych, które pozwolą utrzymać szafkę na odpowiedniej wysokości. Po sprawdzeniu przy użyciu poziomicy, czy wszystko zostało równo zamontowane, należy miejsce styku umywalki i ściany zabezpieczyć silikonem i gotowe!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium