do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Wymiary zabudowy kuchennej: jakie odległości należy zachować urządzając kuchnię? "

" Wymiary zabudowy kuchennej: jakie odległości należy zachować urządzając kuchnię? "

Dopasowanie konkretnych rozmiarów szafek do zabudowy jest niezwykle ważne – wpływa to na komfort użytkowania kuchni. Niezwykle istotnym aspektem jest również zachowanie odległości między poszczególnymi urządzeniami takimi jak lodówka i piekarnik. Warto mieć na uwadze również fakt optymalizacji czasu oraz zachowanie ergonomii. Z tego powodu zlewozmywak powinien znajdować się jak najbliżej kuchni, aby móc w szybki sposób wykonać poszczególne czynności. Jeżeli urządzasz kuchnię samodzielnie, nie zapomnij o kilku ważnych zasadach, które pozwolą Ci uzyskać kuchnię idealną i wygodną.

Jak ważna jest ergonomia w kuchni?

Funkcjonalność sprawia, że wszystkie meble oraz sprzęty AGD, które znajdują się w kuchni, mają odpowiednie ustawienie, wysokości oraz zachowane odległości od siebie. Wpływa to znacząco na komfort codziennej pracy w kuchni. Pamiętaj także o trójkącie roboczym, który pozwala na wygodne gotowanie, zmywanie oraz przygotowywanie posiłków bez częstej zmiany miejsca. Również w tej przestrzeni powinna być zachowana odpowiednia ilość miejsca. Istnieją zasady ustanowione i wyliczone przez najlepszych architektów wnętrz, które pozwolą dopasować różne odległości do naszych potrzeb. Wygoda przy poruszaniu się w kuchni to podstawa – to dzięki niej będziesz miał większą chęć, aby przygotowywać pyszne potrawy czy piec ciasta. A do tego bez trudu pomieścisz wszystkie potrzebne Ci naczynia i przyrządy do gotowania, które w każdej chwili będą do Twojej dyspozycji. Wiele ciekawych sprzętów do kuchni, które urozmaicą wnętrze oraz poprawią jego ergonomie znajdziesz w asortymencie sklepu online taniezlewozmywaki.pl.

Szafki kuchenne – najważniejsze wymiary

Obecnie szafki kuchenne montowane są do samego sufitu. Takie pełne zagospodarowanie przestrzeni sprawia, że wszystkie elementy są dokładnie ukryte i tym samym kuchnia prezentuje się bardziej estetycznie. Co do samych szafek przyjmuje się, że wysokość dolnych szafek nie powinna przekraczać 85 cm. Z kolei odległość między blatem roboczym a górnymi szafkami najkorzystniejsza będzie między 55 a 60 cm. Instalacja okapu to już osobna sprawa. Musi się on znajdować na tyle blisko kuchenki, aby doskonale spełniać swoje przeznaczenie, ale również na tyle wysoko, aby móc wygodnie korzystać z palników, dlatego najlepiej montować go na wysokości około 70 cm od kuchenki gazowej z wypukłymi palnikami oraz 65 cm w przypadku kuchenki elektrycznej lub indukcyjnej.

Blat kuchenny i jego funkcjonalność

Przeważnie w kuchni blaty stanowią znakomitą większość. Nic w tym dziwnego bowiem to właśnie dzięki nim można wygodnie przygotować wiele potraw. Im więcej blatu roboczego, tym lepiej. W standardowych rozmiarów kuchni blaty mają z reguły wysokość na poziomie 85 cm. Coraz częściej można się jednak spotkać z informacją, że blat kuchenny powinno się dostosować do wzrostu domowników. Ta zasada wydaje się logiczna i ma uzasadnienie podczas korzystania z tego miejsca w kuchni. Jeśli blat będzie zbyt niski, osoby o ponadprzeciętnym wzroście będą musiały się mocno nagimnastykować, aby móc wygodnie skorzystać z tej przestrzeni. Można także dostosować blat do czynności, które będą na nim wykonywane. A co za tym idzie, blat do krojenia warzyw powinien mieć około 100-110 cm, a blat do przygotowywania pozostałych posiłków 90-100 cm. Na takiej też wysokości trzeba zainstalować zlewozmywak. Szafka przystosowana do montażu kuchenki powinna mieć natomiast wysokość między 80 a 90 cm, a blat do wałkowania ciasta około 70-80 cm. Nie zawsze jednak da się wykorzystać wszystkie podane parametry. Nie sprawdzą się one w mniejszych mieszkaniach, gdzie różne wysokości blatu, dostosowane do konkretnych czynności po prostu nie zdadzą egzaminu. Dlatego poleca się wówczas zastosowanie wysokości dopasowanej do domowników lub wykorzystania standardowej miary i ustawienia szafek na poziomie 85 cm.

Zabudowa kuchenna

Jakie odległości między szafkami w kuchni zachować?

Przy projektowaniu kuchni ważne są nie tylko wysokości poszczególnych sprzętów, ale przede wszystkim ich odpowiednie rozmieszczenie. Z tego powodu odległość zlewu kuchennego od przyłączy kanalizacyjnych nie powinna być większa niż 3 metry, a kuchenka gazowa nie może znajdować się dalej niż 50 cm od okna, chyba że mowa o aneksie kuchennym bez dostępu do okna. Co do zmywarki, która obecnie znajduje się w większości mieszkań, najlepiej, jeśli zostanie zainstalowana bezpośrednio pod zlewem, choć nie jest to konieczne. Poszczególne wartości między sprzętami nie powinny przekraczać konkretnego metrażu. Dlatego między lodówką a zlewozmywakiem może znajdować się jedynie 210 cm przerwy. Odległość, która może dzielić kuchenkę od lodówki to z kolei 270 cm. Aby ustawienie było wygodne podczas codziennego korzystania, warto ustawić je w następującej kolejności: lodówka, zlew i kuchenka. Dlaczego akurat w ten sposób? Ma to swój głębszy sens. Mianowicie zlewozmywak posłuży zarówno do gotowania, jak i przygotowywania posiłków, dlatego odległość między nim a kuchenką i lodówką powinna być podobna. Nie można także zapomnieć o blacie, który rozdzielał będzie poszczególne sektory. Jego szerokość nie powinna przekraczać 40 cm. Co do głównego blatu, który zazwyczaj służy do przygotowywania potraw, jego długość uzależniona jest od indywidualnych potrzeb, jednak najkrótszy z możliwych, który zapewnia wygodne korzystanie z kuchni to 80 cm.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium