Zapchany zlew to naprawdę uporczywy problem. Wie to każdy, komu choć raz się to przytrafiło. Wiele rzeczy może wpłynąć na to, że woda nie ma możliwości swobodnego przedostania się przez rury do kanalizacji. Nie można również zapomnieć o nieprzyjemnym zapachu, który się wówczas uwalnia – zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie jest aneks kuchenny, może to całkowicie uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Ponadto zapchany zlew to także problem z normalnym dostępem do bieżącej wody. Jak zapewnić sobie drożne rury i walczyć z zapchanym zlewem?
Zapchany zlew – co robić?
Zapchany zlew to problem, który może nas zaskoczyć zarówno w kuchni, jak i w łazience. Często, aby go odetkać, używa się chemikaliów, które nie zawsze zdają egzamin. Wiele zależy od tego, co jest przyczyną zatoru w rurach. Jeśli masz taką wiedzę, możesz zabrać się za rozprawienie się z tym uciążliwym problemem. Zazwyczaj za niedrożnością rur stoją drobinki pokarmu oraz włosy, które zaklejają światło rury i sprawiają, że woda nie jest w stanie się przez nie przedostać. Zamiast wzywać hydraulika i narażać się na dodatkowe koszty sprawdź, jak zrobić to samodzielnie.
Sprawdzone sposoby na zatkany zlew
Oczywiście najlepiej jest zapobiegać zapychaniu się zlewu, jednak nie zawsze się to udaje. Wówczas warto skorzystać ze sprawdzonych sposób na jego odetkanie. Najlepiej zrobić to odpowiednio szybko, aby problem nie narastał. W skrajnych przypadkach potrzebna będzie interwencja hydraulika i przepychanie rur.
1. Rozdrabniacz i sitko do zlewozmywaka
Świetnym rozwiązaniem, zwłaszcza w kuchni, jest zamontowanie młynka, który rozdrabnia resztki pokarmu znajdujące się na naczyniach. Wówczas do rur nie przedostają się duże kawałki, które mogą zapychać odpływ, a drobinki jedzenia swobodnie przepłyną do kanalizacji. Co ważne, jedzenie nie gnije w dalszych częściach rur i zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni i insektów. Jeśli nie masz możliwości zamontowania młynka, możesz skorzystać z tańszej alternatywy w postaci sitka. Znajduje się ono bezpośrednio w odpływie i zatrzymuje większe kawałki pokarmu. Można je wówczas wygodnie wyrzucić do kosza. Często takie rozwiązanie znajduje się w standardowym wyposażeniu zlewozmywaka.
Warto także pamiętać, że nie tylko jedzenie zapycha rury, ale również gorący tłuszcz. Wlewanie go do zlewozmywaka sprawia, że zastyga on we wnętrzu rur, a jedzenie przykleja się do niego, tworząc zatory, które dodatkowo uwalniają bardzo nieprzyjemny zapach.
2. Skutecznie środki chemiczne w walce z zatkanym zlewem
Najczęściej wybieraną metodą odtykania zatkanego zlewu jest użycie środków chemicznych. Na rynku z pewnością znajdziesz wiele tego typu preparatów. Mają one silne działanie oczyszczające.
Najczęściej spotkać możesz środki na bazie wodorotlenku sodu. Są to produkty o działaniu żrącym, a co za tym idzie – niebezpiecznym dla człowieka oraz innych organizmów żywych. Warto aplikować go w rękawiczkach, a także pozostawić otwarte okna, aby trujące opary nie unosiły się w powietrzu. Zazwyczaj tego typu preparaty szybko odtykają zlew, jednak nie są skutecznie w każdym przypadku.
3. Odetkaj zapchany zlew domowymi sposobami
Jeśli dbasz o ekologię i zależy Ci na tym, aby z różnych względów nie używać mocnych środków chemicznych, znakomitym rozwiązaniem na zapchany zlew będą domowe sposoby. Do udrażniania rur często stosuje się mieszankę sody oczyszczonej i octu. Takie połączenie jest szybkie, tanie i skuteczne. Wystarczy jedynie nalać do odpływu szklankę octu, zasypać połową szklanki sody i zakryć odpływ szmatką. Gdy zajdzie właściwa reakcja chemiczna i pojawi się piana, odczekaj 30 minut i zalej całość wrzącą wodą. To z pewnością powinno wystarczyć. W razie potrzeby powtórz operację drugi raz.
4. Niezawodna przepychaczka
Przepychaczka to przedmiot, który zna chyba każdy. Niegdyś znajdowała się w każdym domu. Obecnie rzadko kto o niej pamięta, jednak może zdziałać cuda. Ciśnienie, które wytwarza się, gdy przyłożysz ją do odpływu, skutecznie odetka każdy zator. W sklepach budowlanych znajdziesz różne modele przystosowane do toalety, wanny, czy właśnie zlewozmywaka. Podczas odtykania rur w ten sposób pamiętaj jednak o zasłonięciu otworu przelewowego, z którego mogą wydostać się wówczas strumienie wody. Przepychaczka jest zatem skuteczna i ekologiczna. A wykonanie kilku uciśnięć kielicha nie powinno sprawić Ci większej trudności.
5. Sprężyna kanalizacyjna
Ten produkt sprawdzi się w przypadku, gdy zator jest naprawdę poważny i nie pomaga już nic innego. Wówczas warto nabyć tzw. żmiję. Jak ona wygląda? Jest to długa sprężyna wykonana ze stali nierdzewnej, na której końcu znajduje się szpikulec. Tę część należy umieścić w odpływie. Natomiast w naszych rękach zostaje korba, która służy do kręcenia drutem. Wówczas wszystkie nieczystości zaczepiają się o nią, a szpikulec przetyka większe zatory. Drut należy obracać w różne strony, aby jak najskuteczniej oczyścił ścianki rur. Jest to sprawdzony i bezpieczny sposób, jednak wymaga siły i czasu. Sprężyna może mieć różne wymiary. Standardowa to ta, która waha się między 1,5 a 5 metrów i z reguły sprawdzi się w każdym domu. Grubość, która będzie idealna właśnie to zlewu to około 5-6 mm. Bez obaw możesz wykorzystać ją także w przypadku zapchanej umywalki. Z takim urządzeniem żadne zapchane rury nie będą Ci straszne.