Infolinia handlowa

791 806 804

Infolinia techniczna

733 517 620

Cieknąca bateria prysznicowa

Cieknąca bateria prysznicowa

Choć obecnie na rynku rodzajów baterii prysznicowych jest wiele, wszystkie one mogą ulec zepsuciu, co poskutkuje niekontrolowanym wyciekiem wody. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, gdy podczas długiej relaksującej kąpieli lub prysznica woda zaczyna cieknąć, psując całą atmosferę. Sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem oraz czy można mu zapobiec.

Budowa baterii łazienkowej

Podczas szukania przyczyny cieknięcia baterii łazienkowej, warto przyjrzeć się jej budowie. Znając ją, łatwiej jest zlokalizować przyczynę awarii. Choć baterii prysznicowych jest obecnie mnóstwo i przybierają one najróżniejsze kształty, kolory i wielkości, ich budowa jest taka sama. Każda z nich składa się przede wszystkim z wylewki. To z niej wypływa potrzebna nam woda. Oprócz niej bateria posiada także kurki lub uchwyt do odkręcania oraz regulowania temperatury, głowicę oraz korpus, który w większości przypadków pokryty jest chromowaną powłoką. 

Które części baterii prysznicowej najczęściej ulegają awarii?

Ze wszystkich części baterii prysznicowych, awarii najczęściej ulegają głowice oraz uszczelki. Te drugie najczęściej bywają nieszczelne i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana ich na nowe. Trzeba jednak najpierw sprawdzić, które konkretnie uszczelki wymagają wymiany. Jeśli woda cieknie mimo tego, że wszystkie pokrętła są zakręcone, należy wymienić uszczelki na głowicy. 

Jakie mogą być inne przyczyny cieknącej baterii prysznicowej?

Jeżeli wszystkie uszczelki w baterii prysznicowej są szczelne, przyczyny wycieku należy szukać gdzie indziej. 

Czasem sprawcą cieknącej baterii jest kamień. Z kamieniem w łazience boryka się wielu z nas. Jest on niewątpliwie nieestetyczny, a dodatkowo trudny do usunięcia. Odpowiedzialne za niego są substancje mineralne zawarte w wodzie, a także mydła, szampony i inne detergenty. Zakamieniona słuchawka prysznicowa nie tylko matowieje, lecz także zatyka otwory w główce słuchawki prysznicowej. Dlatego właśnie zakamieniona słuchawka może przeciekać lub pryskać wodą w losowe strony. Warto więc raz na jakiś czas przemywać słuchawkę specjalnymi środkami do czyszczenia armatury lub stosować domowe sposoby jak np. czyszczenie octem, sodą lub kwaskiem cytrynowym. Ważne, by takie czyszczenie przeprowadzać nie tylko na zewnątrz słuchawki, lecz także wewnątrz — po jej uprzednim rozkręceniu. 

Oprócz nieszczelnych uszczelek przyczyną cieknącej baterii prysznicowej może być również pęknięta lub zużyta uszczelka. W takiej sytuacji należy wymienić ją na nową — najlepiej dobrej jakości i kupionej w profesjonalnym sklepie hydraulicznym, by jak najdłużej cieszyć się jej użytecznością. Samodzielna wymiana uszczelki nie jest trudna ani zbytnio kosztowna. Warto również pamiętać o tym, by regularnie monitorować stan uszczelek w baterii prysznicowej, by w porę zapobiegać awariom. 

Równie częstą przyczyną nieszczelnej baterii prysznicowej jest cieknący wąż prysznicowy. Szczególnie często dzieje się tak w przypadku tańszych zestawów z wężem w metalowym oplocie. Poprzez zbyt mocne i gwałtowne ciągnięcie za słuchawkę prysznicową, nadmierne skręcanie węża lub osad z kamienia, wąż może ulec mechanicznym uszkodzeniom. Samo sklejenie splotu może nie być rozwiązaniem, które całkowicie rozwiąże nasz problem. W takim wypadku lepiej jest wymienić wąż prysznicowy na nowy.

Jak zapobiegać awariom baterii prysznicowej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku cieknących baterii prysznicowych. Aby skutecznie zapobiegać wszelkim awariom, należy regularnie dbać o armaturę w naszej łazience. Warto co najmniej raz na kilka dni czyścić perlatory znajdujące się na końcach wylewek. Dzięki takim działaniom w baterii nie będą gromadziły się zanieczyszczenia i będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrze działającym prysznicem. Pamiętaj jednak, by nie czyścić perlatorów środkami zawierającymi chlor, substancje żrące i wybielacze. Mogą one zniszczyć chromowe wykończenie baterii. 

 

Najczęściej kupowane
Bateria kuchenna ścienna flexi czarna
Bateria kuchenna ścienna flexi czarna
259,00 zł 199,00 zł
szt.
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
Zestaw bateria wannowa natryskowa termostatyczna LIBRE CZARNA
1 110,00 zł 699,00 zł
szt.
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Fotokomórka VOLTA chrom
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Fotokomórka VOLTA chrom
399,00 zł 369,00 zł
szt.
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
Bateria Kuchenna GRACO Lift INOX Stal Nierdzewna
490,00 zł 299,00 zł
szt.
Bateria Natryskowa Prysznicowa z Deszczownicą UNO czarna
Bateria Natryskowa Prysznicowa z Deszczownicą UNO czarna
680,00 zł 549,00 zł
szt.
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Sensor Fotokomórka KODA
Bateria Umywalkowa Bezdotykowa Sensor Fotokomórka KODA
599,00 zł 399,00 zł
szt.
Bateria Bidetowa podtynkowa qatro CZARNA
Bateria Bidetowa podtynkowa qatro CZARNA
399,00 zł 299,00 zł
szt.
Ultra SL OPTIMA Bateria Wannowa Prysznicowa z Deszczownicą
Ultra SL OPTIMA Bateria Wannowa Prysznicowa z Deszczownicą
1 000,00 zł 549,00 zł
szt.
MAXO Zestaw natryskowy z baterią deszczownica ultra slim
MAXO Zestaw natryskowy z baterią deszczownica ultra slim
1 000,00 zł 699,00 zł
szt.

Najpopularniejsze kategorie

Flagowym produktem naszej oferty są zlewozmywaki. Proponujemy wyroby wyróżniające się wysoką jakości, starannością wykonania oraz estetyczną formą. Dostarczamy produkty utrzymane w nowoczesnej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium