Łazienka to jedno z pomieszczeń domowych, które zawsze powinno lśnić czystością. Zachowanie najwyższego poziomu higieny w sanitarnych wnętrzach jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia naszego zdrowia. Zdecydowanie do najbardziej uporczywych w czyszczeniu elementów wyposażenia łazienkowego należą chromowane baterie. Jednak są one najpopularniejsze i najchętniej wybierane ze względu na ponadczasową elegancję i nowoczesny design. Jak utrzymać je w należytej czystości, aby zachować piękny i atrakcyjny połysk? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, w którym znajdziesz kilka cennych wskazówek i podpowiedzi, dzięki czemu ten etap sprzątania stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością.
Charakterystyczne cechy powłoki chromowanej
Warto zacząć od zapoznania się z charakterystycznymi cechami powłoki chromowanej, gdyż wymaga ona specjalnego traktowania. Chrom metaliczny to srebrzystoszary materiał, który pięknie lśni i odbija światło niczym lustrzana tafla. Doskonale współgra z każdą ceramiką łazienkową, a także prezentuje się bardzo elegancko, o ile należycie zadbamy o chromowaną powierzchnię. Chrom jest najczęściej wykorzystywany do produkcji baterii, gdyż wykazuje właściwości antykorozyjne. W ich przypadku na zewnętrzną powierzchnię nakłada się warstwę niklu, która jeszcze bardziej podkreśla estetykę i chroni przed rdzewieniem. Jednak warto wiedzieć, że powłoka chromowana pomimo dużej trwałości i odporności na negatywne działanie wody i wilgoci jest również dość delikatna, dlatego podczas czyszczenia wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
Jak czyścić chromowaną armaturę?
To normalne, że na bateriach łazienkowych szybko pojawiają się zabrudzenia. Jednak w przypadku modeli chromowanych są one widoczne już na pierwszy rzut oka, a każdy zaciek sprawia, że bateria traci swój urok. Wśród zabrudzeń można wymienić osadzający się kurz, resztki kosmetyków, czy osad z kamienia, a także odciski palców. To zupełnie normalne zjawisko, jakie zachodzi podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych, dlatego warto regularnie czyścić baterię, aby utrzymać jej wspaniały wygląd każdego dnia. Ponadto, systematyczne czyszczenie armatury zapobiega powstawaniu trudnych do usunięcia zabrudzeń. Przed rozpoczęciem sprzątania należy przygotować środki przeznaczone do czyszczenia chromowanych powłok, gdyż nieodpowiednie i zbyt silne detergenty mogą ją trwale uszkodzić. Dodatkowo bardzo istotne są akcesoria, wśród których powinny znaleźć się wyłącznie delikatne ściereczki, np. wykonane z mikrofibry, gdyż zbyt ostre gąbki i szczotki mogą zarysować błyszczącą powierzchnię. Baterie chromowane zawsze należy wycierać do sucha, gdyż samoistnie wyschnięte krople wody mogą być przyczyną powstawania nieestetycznych zacieków.
Profesjonalne środki do czyszczenia chromowanych powierzchni
Zdecydowanie chemiczne środki do czyszczenia chromowanych powierzchni powinny być ostatecznością, gdy zabrudzenia są na tyle uporczywe, że trudno je usunąć domowymi sposobami lub delikatniejszymi preparatami. W czyszczeniu chromu świetnie sprawdzą się łagodne detergenty, a wśród nich między innymi płyn do mycia naczyń, który świetnie radzi sobie z tłuszczem czy zaschniętym mydłem. Do usunięcia starych zabrudzeń, kamienia i osadów lepiej sprawdzą się specjalistyczne środki, które należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.
Poznaj domowe sposoby
Warto przekonać się, że codzienne czyszczenie chromowanych baterii wcale nie jest trudne, szczególnie gdy wybierzesz domowe sposoby, które są równie skuteczne, co środki czyszczące dostępne w sklepach. Raz w tygodniu możesz armaturę przetrzeć delikatną ściereczką nasączoną roztworem wody z sodą oczyszczoną lub octem. Taka mieszanka w mgnieniu oka przywróci piękny blask, a ponadto ocet doskonale rozprawi się z kamieniem, jeśli pozostawisz go na kilka minut. Alternatywą może być sok z cytryny lub kwasek cytrynowy. Do chromowanej powierzchni można również z powodzeniem użyć spirytusu salicylowego, który zapobiegnie powstawaniu smug i zacieków, a przy okazji zdezynfekuje powierzchnię armatury.
Czego unikać podczas czyszczenia chromowanych baterii?
Jak wspomnieliśmy wyżej, zdecydowanie warto unikać silnych i agresywnych detergentów, które nie są przeznaczone do czyszczenia chromowanych powłok. Dodatkowo delikatna warstwa chromu może ucierpieć także wtedy, gdy zaczniemy czyścić ją bardzo szorstką gąbką lub środkiem myjącym z drobinkami ściernymi. Należy również zrezygnować z preparatów o zbyt wysokim stężeniu kwasu lub zasady. Ponadto, warto pamiętać o dokładnym zmywaniu środków czyszczących z chromowanych powierzchni, gdyż ich pozostawienie może doprowadzić do miejscowego wypalenia warstwy chromu, w wyniku czego mogą pojawić się odbarwienia, trwałe zacieki, rysy, a także ciemne i nieestetyczne plamy. Zniszczona w ten sposób bateria będzie już nie do odratowania.