do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Jak wyczyścić fugi - kilka skutecznych rad

Fugi z reguły są miejscem, które mocno się brudzi. Rowki, które znajdują się między kafelkami, to świetna przestrzeń do gromadzenia się kurzu, brudu, a także grzyba i pleśni. Często wydaje się, że są to elementy, których praktycznie nie da się wyczyścić. Jest na to jednak kilka sprawdzonych sposobów, które sprawią, że łazienka ponownie będzie prezentować się pięknie i schludnie. Nie zawsze konieczna jest wymiana fugi, aby uzyskać czyste i dobrze wyglądające ściany i podłogę. Możesz postawić na metody z wykorzystaniem środków chemicznych oraz naturalne. Wiele zależy od stopnia zabrudzenia oraz od Twoich preferencji.

Malowanie fugi

Do odświeżenia fugi, zwłaszcza tej, na której znajduje się jedynie kurz lub po prostu zmieniła ona kolor, wystarczy malowanie. Przyda się do tego środek przeznaczony do fug. Czym różnią się one od zwykłej farby? Przede wszystkim składem. Znajdziemy w nim wysokiej jakości spoiwa polimerowe, środki modyfikujące oraz wypełniacze. Ich cechą charakterystyczną jest znakomita przyczepność oraz odporność na ścieranie, a także wysoki poziom krycia. W sprzedaży dostępne są wersje z dołączonym zestawem pędzli, gąbek oraz farb.

Czyszczenie fugi domowymi sposobami

Łazienka i kuchnia charakteryzują się tym, że występuje w nich podwyższony poziom wilgoci. Wówczas powstają zabrudzenia takie jak pleśń i grzyb, które w tym przypadku niekoniecznie wynikają z nieprawidłowej wentylacji, ale również z wykorzystania złej jakości materiałów lub nieprawidłowego ustawienia wanny czy umywalki. Do wyczyszczenia fugi z pewnością przyda się ocet, soda, sok z cytryny czy proszek do pieczenia. Dzięki nim możesz naprawdę dokładnie oczyścić różne miejsca, w tym fugi. 

Do odnowienia białych fug świetnie sprawdzi się sok z cytryny. Dzięki niemu nie tylko dokładnie wyczyścisz zagłębienia między płytkami, ale także, jeśli dodasz do cytryny gruboziarnistą sól, sprawisz, że białe fugi odzyskają swój kolor. Do tego zadania przyda się także szczoteczka z twardym włosiem, przy pomocy której wetrzesz pastę w fugi. Całość pozostaw na 10 minut, a na koniec przetrzyj wszystko wilgotną szmatką i osusz. Sok z cytryny nie poradzi sobie jednak z rdzą, warto mieć to na uwadze.

Do czyszczenia fugi genialnie sprawdza się także tradycyjna biała pasta do mycia zębów. Z jej pomocą poradzisz sobie z uporczywymi zabrudzeniami. Przy pomocy szczoteczki wetrzyj grubszą warstwę pasty w fugi i pozostał na około godzinę. Później zmyj wszystko ciepłą wodą i osusz.

Usuwanie pleśni z fug

Często na fugach, zwłaszcza w łazience, pojawia się pleń i grzyby. Walka z nimi może być ciężka, ale warto spróbować wszystkiego. Zacznij od domowych sposobów. Połącz ze sobą dwa niezrównane środki, jakimi są ocet oraz soda oczyszczona. Dzięki nim stworzysz jednolitą masę, którą przy pomocy szczoteczki z twardym włosiem nałóż na fugi. Wetrzyj ją bardzo dokładnie, a następnie pozostaw na 10-15 minut. Całość spłucz letnią wodą. Warto pamiętać, że soda sprawdza się także w przypadku zabrudzeń oleistych.

Do tego zadania świetnie sprawdzi się także proszek do pieczenia. Jak widać, można stosować go także poza kuchnią. Ten domowy środek, który jest w pełni bezpieczny, poradzi sobie z plamami, kamieniem, a nawet tłustym nalotem. Na wilgotne fugi nałóż proszek i odczekaj 30 minut. Po upływie tego czasu zetrzyj go przy użyciu wilgotnej gąbki. Nie zapomnij o przemyciu również powierzchni płytek.

Zbawienny wpływ na fugi ma także woda utleniona, którą należy wetrzeć, a następnie spłukać. Dzięki niej również odzyskasz dawną biel w łazience.

Możesz także połączyć ocet z płynem do mycia naczyń, a tak powstałą mieszanką wyczyścić fugi. Możesz dodać do tego także kilka kropli soku z cytryny. Dla ułatwienia przelej całość do butelki z dozownikiem i przy użyciu spryskiwacza wyczyść całą łazienkę!

Jeśli masz urządzenie, które czyści przy użyciu pary wodnej, także i ono sprawdzi się na zabrudzenia na fugach, jednak próżno szukać w nim pomocy, jeżeli masz do czynienia z pleśnią czy grzybem. Para wodna może nawet dodatkowo spotęgować wykwit.

W sklepach znajdziesz także wiele środków chemicznych, które pozwolą Ci skutecznie walczyć z zabrudzeniami czy grzybem. Sprawdź dokładnie ich skład. Zazwyczaj wymagają one zastosowania dodatkowych zabezpieczeń podczas korzystania. Nie zapomnij zatem o rękawiczkach i maseczce.

Łazienka

Czyszczenie fugi na podłodze

Do wyczyszczenia naprawdę uporczywych zabrudzeń, które z reguły znajdują się na podłodze, posłużyć może płyn do WC. W jego składzie znajduje się chlor, który znakomicie dezynfekuje, ale także skutecznie walczy z brudem. Nie wystarczy jednak polanie nim podłogi – musisz stworzyć odpowiednią miksturę. Do miski wlej pół litra wody, a następnie dodaj tyle samo środka do czyszczenia WC. Po wymieszaniu szybko zabierz się do pracy. Załóż gumowe rękawiczki i zamocz w roztworze szczoteczkę do zębów, a następnie mocno szoruj fugi. Po wszystkim umyj dokładnie podłogę. Warto także pozostawić otwarte okno, ponieważ zapach chloru może być bardzo uciążliwy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium