do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Pleśnie i grzyby w łazience – jak usunąć?

Pleśń i grzyb w mieszkaniu mogą być naprawdę szkodliwe dla zdrowia. Ich siedlisko może pojawić się w każdym domu, w którym nie występuje odpowiednia wentylacja. Wówczas nietrudno o zawilgocenie ścian i sufitów. Para wodna skrapla się i wsiąka w ich powierzchnię, a co za tym idzie, powstają szkodliwe dla zdrowia grzyby. Takie wykwity na ścianach mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem, a nawet pojawiania się różnego rodzaju alergii. Jak walczyć z pleśnią i grzybem w łazience?

Pleśń na fudze – częsty gość w łazience

Pleść często pojawia się na fugach w łazience. Te miejsca są szczególnie narażone na nadmierne osadzanie się wilgoci, zwłaszcza jeśli znajdują się w bliskim sąsiedztwie wanny czy prysznica. Warto wspomnieć, że fuga to szczególnie trudne miejsce do wyczyszczenia. Dlatego najlepiej usunąć ją całkowicie i zastosować środek grzybobójczy. Następnie po całkowitym wyschnięciu na nowo położyć fugę. Na rynku dostępne są także fugi epoksydowe, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na zawilgocenie. Często również silikon, który znajduje się wokół wanny czy umywalki zachodzi zielonym lub czarnym osadem, wówczas należy postąpić w ten sam sposób, jak w przypadku fug.

Jak usunąć fugi?

Przed całkowitym usunięciem fug warto przygotować się na pracochłonne zajęcie. Nie należy ono również do łatwych zadań. Warto wcześniej zasięgnąć opinii fachowca, aby podczas usuwanie fug nie uszkodzić płytek. Oczywiście najlepiej pozbywać się ich wtedy, kiedy są już stare i wysłużone, a co za tym idzie, łatwiej odchodzą, a nawet same się kruszą. Do usuwania fug z pewnością przydadzą się takie narzędzia jak pilniki i specjalne noże, które pozwolą na wycięcie elementów objętych pleśnią. Najszybciej jednak usuniesz je przy użyciu mikroszlifierek elektrycznych.

Po całkowitym pozbyciu się fug całość należy dokładnie oczyścić ze wszystkich drobinek, które jeśli pozostaną w danym miejscu, mogą powodować nawracanie problemu z pleśnią. Warto użyć do tego sztywnej szczotki lub odkurzacza. Po nałożeniu środka przeciw grzybom można przystąpić do położenia fug.

W jaki sposób wyczyścić silikon i fugi?

Do wyczyszczenia fug i silikonu, na których znajduje się niewielka ilość grzyba, należy użyć odpowiednich środków. W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych produktów, które mają dobre zastosowanie, ale mogą być także szkodliwe dla zdrowia, dlatego podczas ich używania należy zachować szczególną ostrożność. Przeważnie występują one w formie sprayu lub płynu, który nakłada się na powierzchnię, na której znajduje się pleśń i pozostawia na kilka minut, a następnie dokładnie zmywa. Aby zapewnić sobie zabezpieczenie na najwyższym poziomie, należy założyć gumowe rękawiczki, a często nawet maseczkę ochronną, aby nie wdychać toksycznych substancji. Można także przedłużyć efekty pracy i po dokładnym wyschnięciu nałożyć na fugi oraz silikon warstwę specjalnego impregnatu.

Usuwanie pleśni i grzybów domowymi sposobami

Jeżeli zależy Ci na tym, aby w ekologiczny sposób usunąć pleśń z zainfekowanych miejsc, możesz użyć także sprawdzonych, domowych sposobów. Przygotowanie odpowiedniej mieszanki nie powinno przysporzyć Ci dodatkowego kłopotu. Warto jednak pamiętać, że z całą pewnością przyda się szczoteczka z twardym włosiem, którą trzeba wyszorować dane miejsce. Takie preparaty mają wiele zalet, przede wszystkim nie są toksyczne i nie podrażniają skóry Twoich rąk oraz dróg oddechowych. Możesz je stosować, nawet jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci. Jakie są sprawdzone sposoby na walkę z uporczywym grzybem?

Nowoczesna łazienka

  • Proszek do pieczenia ma wspaniałe właściwości czyszczące. Można go zatem z użyć do walki z grzybem. Wystarczy jedynie posypać zanieczyszczoną powierzchnię i odczekać około 20 minut. Po upływie tego czasu należy dokładnie usunąć go przy użyciu gąbki lub szczoteczki.
  • Nie można także nie wspomnieć o occie. Nie od dziś wiadomo, że ma on cechy środka do czyszczenia. Świetnie sprawdzi się zatem w walce z pleśnią. Aby stworzyć skuteczną mieszankę, należy trzymać się konkretnych proporcji. Jedna część octu, na dwie części wody to idealne połączenie. Bez trudu usunie on zabrudzenia, które pojawiały się na silikonie oraz fugach. Można czyścić nim także osad powstały na kafelkach, lustrze, kabinie prysznicowej oraz baterii natryskowej. Jeśli podane proporcje nie wystarczą, aby dokładnie pozbyć się grzybów i pleśni z powierzchni fug i silikonu, należy dodać do roztworu sodę oczyszczoną. Tak powstałą papkę zostawiamy na 10 minut, a następnie usuwamy przy użyciu szczoteczki. Warto pamiętać, że powierzchnię trzeba dokładnie wyszorować.
  • Pasta do zębów do świetny środek, który może również posłużyć do czyszczenie fug i silikonu, które pokryte zostały pleśnią. Na zaatakowane miejsca należy nałożyć grubszą warstwę pasty i mocno szorować szczoteczką z twardym włosiem.
  • Warto także wspomnieć o płynie do mycia naczyń, który sprawdzi się nie tylko do usuwania grzybów i pleśni, ale także tłustych plam. W tym przypadku należy postępować tak samo, jak w przypadku sposobu z wykorzystaniem pasty do zębów.

Do kolejnych naturalnych metod walki z pleśnią należy sok z cytryny. Wystarczy pozostawić go na 10 minut na powierzchni, na której znajduje się grzyb, a później jedynie dokładnie je wyszczotkować. Sok z cytryny sprawi dodatkowo, że fugi i silikon będą śnieżnobiałe, jak na samym początku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium