do kasy suma: 0,00 zł

Innowacyjny zlewozmywak kuchenny MODO. Sprawdź >>

Zlewozmywak bez smug i zacieków

Wszyscy lubimy porządek — w czystym wnętrzu czas spędza się o wiele milej i przyjemniej. Dlatego właśnie dbamy o nasze kuchenne sprzęty, by nie znajdowały się na nich smugi i zacieki. Elementem wyposażenia, który często ulega zabrudzeniom, jest m.in. zlewozmywak. Sprawdź jak o niego dbać, by cieszyć się jego nienagannym wyglądem jak najdłużej. 

To, że sprzęty kuchenne się brudzą, nie jest żadnym odkryciem. W końcu używamy ich na co dzień. Warto jednak podejmować wszelkie działania, które sprawią, że na naszym zlewozmywaku nie będą pozostawały smugi i zacieki.

Co jest przyczyną powstawania zacieków na zlewozmywaku?

Zacieki na komorach zlewozmywaka mogą powstać przy wlewaniu do nich napoi takich jak czerwone wino, kawa, herbata, cola lub sok warzywny. Również resztki niektórych barwiących pokarmów, takich jak np. buraki, truskawki, cytrusy, maliny, jagody, jeżyny, winogrona, borówki, granaty, curry, kurkuma, cynamon, pozostawione na długi czas w komorze, mogą spowodować odbarwienie i powstanie zacieków oraz smug.

Jak zapobiec powstawaniu smug i zacieków na zlewozmywaku?

By na naszym zlewozmywaku nie pojawiały się nieestetyczne smugi i zacieki, należy przede wszystkim dokładnie spłukiwać zlew po każdym użyciu, a szczególnie wtedy, gdy płuczemy w nim coś silnie barwiącego, jak np. buraki. Jeśli zadziałamy wystarczająco szybko, substancje odpowiadające za powstawanie nieestetycznych plam nie wnikną głęboko w strukturę kompozytu i o wiele łatwiej będzie się ich pozbyć. Po spłukaniu dobrze jest przetrzeć zlewozmywak gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń. Do sucha należy wytrzeć dodatkowo zlew miękką i suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem. W ten sposób z pewnością usuniemy cały osad, dzięki czemu nie będą tworzyły się żadne smugi oraz zacieki. Jeśli po zmywaniu naczyń lub płukaniu owoców i warzyw w sitku oraz w ociekaczu pozostały resztki żywności, należy je jak najszybciej usunąć, gdyż one również mogą odpowiadać za tworzenie się zanieczyszczeń na powierzchni zlewozmywaka. 

W naszym zlewozmywaku mogą pojawić się także białe zacieki, za które odpowiedzialny jest kamień. Z tego rodzaju smugami należy obchodzić się nieco inaczej. Aby im zapobiec, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym impregnowaniu i olejowaniu zlewozmywaka. Jest to niezwykle proste, a użyć można do tego np. zwykłego oleju jadalnego, choć na rynku istnieją także specjalne impregnatory. Impregnację należy wykonywać regularnie co kilka dni. Dzięki niej, na zlewozmywaku wytworzy się specjalna ochronna warstwa hydrofobowa, która ochroni go przed osadzaniem się brudu oraz kamienia. 

Jak pozbyć się zacieków i smug z powierzchni zlewozmywaka?

Aby pozbyć się białych zacieków z kamienia na zlewozmywaku, należy wyczyścić jego komory roztworem z octem lub kwasem cytrynowym. Pod żadnym pozorem nie można stosować w tym celu mleczek czyszczących z granulkami polerującymi, gdyż mogą one zarysować powierzchnię zlewu. Zamiast nich lepiej jest użyć środków chemicznych, które przeznaczone są konkretnie do czyszczenia zlewozmywaków kompozytowych. Zlew należy polerować za pomocą miękkich szmatek lub gąbek. Warto zastanowić się również, czy przyczyną powstania kamiennych zacieków nie jest płynąca w kranie woda, która może zawierać zbyt duże ilości wapnia i żelaza. W tym wypadku najlepsze będzie założenie odpowiedniego filtra, który oczyści wodę, a tym samym zapobiegnie osadzaniu się kamienia.

Zlewozmywaki do kuchni

Jeśli zacieki i smugi na naszym zlewozmywaku mają inną przyczynę, niż osadzający się kamień, można pozbyć się ich w inny sposób. Jeśli mycie wodą z płynem do naczyń nie wystarcza, należy wlać do komór zlewozmywaka gorącą wodę, a następnie rozpuścić w niej kilka łyżek proszku do prania lub tabletkę do zmywarki. Proszek do prania ma moc zmiękczania wody i  osadu wapiennego, przez co substancje aktywne z roztworu usuwają brud i powstałe zacieki. Taką mieszankę dobrze jest zostawić w zlewozmywaku na kilka długich godzin (np. na noc). Po tym czasie należy wypuścić wodę i umyć zlew mleczkiem. Jeśli to nie poskutkuje, proces można powtórzyć. Można również przyrządzić własnoręcznie pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie punktowo wyszorować nią zacieki.

Na rynku dostępne są także specjalne detergenty, które przeznaczone są do mycia zlewozmywaków. Należy jednak pamiętać, by stosować je jedynie na punktowe zabrudzenia, gdyż można zniszczyć powierzchnię zlewu. Pod żadnym pozorem nie można czyścić zlewozmywaka środkami do czyszczenia toalet oraz chlorowymi wybielaczami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium